Klášterní hudební slavnosti zahájí autentická Má vlast za účasti první dámy

Již ve čtvrtek 13. června 2024 zahájí v Šumperku 18. ročník festivalu Klášterní hudební slavnosti Smetanova Má vlast. Autentický zvuk cyklu symfonických básní si v hledišti vyslechne také první dáma České republiky, paní Eva Pavlová, která má na Šumpersku hluboké kořeny.
Eva Pavlová (zdroj Klášterní hudební slavnosti)
Eva Pavlová (zdroj Klášterní hudební slavnosti)

Orchestr Musica Florea na zahajovacím koncertu Klášterních hudebních slavností zahraje Mou vlast v podobě, která odpovídá časům Bedřicha Smetany. „Naším cílem je navrátit jeho hudbě takový výraz a muzikalitu, která byla během 20. století pod tlakem technokratického přístupu značně omezena,“ vysvětluje dirigent a umělecký vedoucí souboru Marek Štryncl.

Bedřich Smetana a jeho nejhranější skladba naplňuje letošní motto festivalu „Z českých luhů a hájů“ v maximální míře. V Roce české hudby připomíná nejen mnohá výročí našich významných skladatelů, ale také obrací pozornost ke kráse krajiny, jíž festival od června do září postupně prochází. Na 15 pozoruhodných míst v Jeseníkách a okolí představí ve 22 koncertních večerech na 200 účinkujících z České republiky i ze zahraničí.

Mou vlast si budou moci diváci poslechnout během festivalu ještě třikrát, pokaždé v jiné podobě. V Jeseníku ji zahrají na dva klavíry čeští špičkoví klavíristé Ivo Kahánek a Miroslav Sekera. V Karlově Studánce předvedou části cyklu na dvě harfy Jana Boušková a Minja Stojanović a festival uzavře skladba inspirovaná Mou vlastí „Her Country“ skladatelky Nikol Bókové v podání Baborák Ensemble.

Právě světově proslulý hornista Radek Baborák se stal uměleckým patronem letošního ročníku Klášterních hudebních slavností: „Patronát je čestná funkce, znamená to, že si s daným partnerem rozumíme a že se posluchači s mým jménem a mými projekty setkají častěji.“ Nejprve se Baborák představí sólově 30. června v mystickém klášteru Na Hedeči u Králík. Na koncertu 15. června v Šumperku se zapojí jako člen Afflatus Quintetu a v režii souboru Baborák Ensemble proběhne závěrečný koncert 30. září.

„Letos chceme uctít české hudební velikány a poukázat na obrovskou škálu české interpretační rozmanitosti,“ vysvětluje ředitel festivalu Roman Janků a dodává: „Právě proto zveme mimořádné interprety, kteří se zasazují o dobré jméno české hudby ve světě a mnohdy posouvají hranice hudebních směrů.“

V rámci doprovodného programu již tradičně festival připomíná významné osobnosti kraje. Letos chce výstavami, přednáškami a komentovanými prohlídkami upozornit na barokního malíře severní Moravy a Slezska Jana Kryštofa Handkeho, rodáka z Janovic u Rýmařova. Handke se podílel na výzdobě mnoha církevních, ale i světských staveb na Moravě, v Čechách i v Polsku. Jeho výročí 330 od narození a 250 let od úmrtí bylo impulsem k rozšíření koncertních míst do Kaple v Lipkách u Rýmařova a do baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. V obou stavbách se Handke významně podílel na výzdobě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments