Pátý ročník festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí bude oslavou české hudby

Mezinárodní hudební festival Silberbauerovo hudební Podyjí se uskuteční již popáté. Hudba opět rozezní svatostánky jižní Moravy a Dolního Rakouska, a to převážně nástroji z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera a jeho učitele Ignáce Jakoba Floriána Casparida. Festival svými koncerty, mimo jiné, oslaví i letošní Rok české hudby.
Franz Danksagmüller (zdroj Orgelkraft)
Franz Danksagmüller (zdroj Orgelkraft)

Od poloviny srpna do půlky října se mohou návštěvníci festivalu těšit na celkem devět koncertů. Na jižní Moravě se uskuteční pět z nich. Čtyři další zavítají do míst Dolního Rakouska, do okolí Národního parku Thayatal. Festivalový program zahrnuje vystoupení barokního ansámblu, komorního orchestru, dechového kvintetu, varhanní recitál a koncertní přehlídku talentovaných dětí z českých i rakouských hudebních škol.

Letos poprvé festival zařazuje koncert již v polovině srpna a lze jej považovat za jakýsi prolog celého festivalu. V rámci poutní slavnosti k oslavě Nanebevzetí Panny Marie v kostele v obci Rancířov nedaleko Dešné dne 18. srpna 2024 od 15:30 hodin se mohou diváci těšit na vystoupení přední české varhanice Michaely Moc Káčerkové se sopranistkou Terezou Švarcovou a violoncellistou Tomášem Strašilem. Zahajovací koncert s názvem Polská inspirace pak pozve posluchače do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí. Dne 24. srpna od 19:00 hodin zde vystoupí renomovaný polský varhaník Filip Presseisen, vítěz několika soutěží zaměřených na improvizaci a interpretaci hudby období baroka. Varhany se zde prolnou spolu s tóny barokní flétny krakovské umělkyně Katarzyny Czubek

Třetí koncert se uskuteční v neděli 15. září od 15:00 hodin v kostele rakouského kláštera Geras a bude připomínkou 100. výročí úmrtí blahoslaveného Jakuba Kerna, který zde působil několik let jako premonstrát a stal se významnou osobností nejen katolické obce. Za varhany usedne Jan Gottwald, regenschori u premonstrátů na Svatém Kopečku v Olomouci. Spolu s ním na koncertě vystoupí první trumpetista Hradní stráže Pavel Hromádka.

Dne 21. září od 16:00 hodin oslavíme v Jevišovicích koncertem pod širým nebem 130. výročí jevišovické přehrady. Během odpoledne zazní slavné árie z oper Bedřicha Smetany a také Antonína Dvořáka, jehož 9. symfonie „Z nového světa“, celý koncert uzavře. Mimořádným hostem odpoledne v Jevišovicích bude brněnská sopranistka Ivana Pavlů, kterou pod taktovkou švýcarského dirigenta Sébastiena Bagnouda doprovodí festivalový komorní orchestr Thayatal. O den později, v neděli 22. září od 16:00 hodin, zazní tentýž program také v prostorách před domem Národního parku Thayatal nacházejícího se mezi rakouskými městy Merkersdorf a Hardegg. Tento koncert bude zároveň připomínkou letošního Roku české hudby.

Zářijový blok uzavře páteční Svatováclavský koncert při svíčkách 27. září v 19:00 hodin, kdy varhany klášterního kostela v Louce u Znojma rozezní rakouský varhaník, improvizátor a performer působící na univerzitách v Lübecku a v Londýně, Franz Danksagmüller.

Capella Ornamentata (zdroj Lubor Mrázek)
Capella Ornamentata (zdroj Lubor Mrázek)

První říjnová sobota 5. října v 17:00 hodin bude patřit souboru Capella Ornamentata pod vedením Richarda Šedy, hráče na historický dechový nástroj zvaný cink, a jeho kolegům trombonistovi Jakubovi Zívalíkovi a brněnskému varhaníkovi Ondřeji Múčkovi. Na koncertě uvedou renesanční a raně barokní hudbu slunné Itálie. Koncert se bude konat v kostele sv. Jakuba v Unterretzbachu.

Tradiční koncert s názvem Děti a hudba se uskuteční již po čtvrté a jeho cílem je představit a podpořit mladé nadané hudebníky z českých a rakouských ZUŠ a nabídnout jim možnost prezentovat svůj talent před posluchači mezinárodního festivalu. Svou účast přislíbili žáci ZUŠ Mikulov, Pohořelice, Hrušovany nad Jevišovkou, Veselá škola Praha 1 a studenti z rakouské hudební školy Alberta Reitera z Waidhofenu an der Thaya. Koncert se koná 11. října od 18:00 hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Drnholci.

Závěrečný koncert je koncipovaný jako pocta velikánům české hudby a symbióza dechových nástrojů s barevností varhanních rejstříků. Proběhne v neděli 13. října v 16:00 hodin v kostele sv. Mikuláše v rakouském Röschitz a vystoupí na něm pražské dechové kvinteto Belfiato Quintet, s varhanicí a ředitelkou festivalu Kateřinou Málkovou. Na objednávku festivalu budou v rámci odpoledne ve světových premiérách uvedeny také nejnovější kompozice současných skladatelů Lukáše Sommera a Roberta Fuchse. Více informací o termínech koncertů a účinkujících naleznete na stránkách festivalu. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments