Collegium 1704 čeká nabitý srpen v zahraničí

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse již pošesté míří na festival vážné hudby Salzburger Festspiele, kde poprvé uvede Velkou mši c moll Wolfganga Amadea Mozarta. Collegium 1704 nebude chybět, a to již podesáté, ani na varšavském festivalu Chopin a jeho Evropa. V rámci jeho 20. ročníku představí Mou vlast Bedřicha Smetany. Ta v Polsku zazní na historické nástroje zcela poprvé, a to právě v Roce české hudby. V rakouském Innsbrucku Collegium 1704 nabídne koncert Il Polifemo se slavným italským basistou Luigim De Donatem. V září Collegium 1704 a slavný kanadský klavírista Eric Guo zazáří v pražském Rudolfinu v rámci festivalu Dvořákova Praha.
Collegium 1704, Václav Luks, Collegium Vocale 1704 (foto Ansgar Klostermann)
Collegium 1704, Václav Luks, Collegium Vocale 1704 (foto Ansgar Klostermann)

Počátkem srpna se Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse poprvé představí na rakouském festivalu Innsbrucker Festwochen der Alten Musik v Innsbrucku a to s programem Il Polifemo, který měli možnost posluchači slyšet jako závěrečný koncert sezóny 2023/2024 v pražském Rudolfinu. Při té příležitosti byla uvedena nová nahrávka Il Polifemo vydaná u společnosti Accent. V programu zazáří vedle Collegia 1704 také italský basista Luigi De Donato a to v dílech Georga Friedrich Händela, Antonia Cestiho a Domenica Albertiho a dalších. Koncert se koná 2. srpna od 20:00 hodin v Schloss Ambras Innsbruck.

Již po šesté zamíří Collegium 1704 na jeden z nejprestižnějších a nejsledovanějších festivalů světa – Salzburger Festspiele. Po Bachovi, Biberovi, Stradellovi, Zelenkovi a Myslivečkovi je poprvé přizváno k provedení díla Wolfganga Amadea Mozarta, a to jeho Velké mše c moll. Pod taktovkou Václava Lukse se poprvé spolu s Collegiem 1704 a Collegiem Vocale 1704 v sólových partech představí sopranistky Kateryna Kasper a Ana Maria Labin a českému publiku z koncertů i nahrávek dobře známí tenorista Krystian Adam a basista Krešimir Stražanac.

Od roku 2015, kdy se představilo Collegium 1704 na Salzburger Festspiele s Bachovou Mší h moll poprvé, jsme se stali pravidelnými hosty tohoto celosvětově uznávaného festivalu klasické hudby. V rámci dalších hostování jsme představili široké spektrum repertoáru s akcentem na českou hudbu – vrcholná díla Jana Dismase Zelenky a Josefa Myslivečka. Letos jsme byli poctěni mimořádně čestným úkolem. Na dvou koncertech provede Collegium 1704 Mozartovu Mši c moll, jejíž každoroční uvedení v chrámu Svatopetrského arciopatství, místě, kde zazněla v roce 1783 poprvé, patří k nejdůležitějším festivalovým událostem. Pro Collegium 1704 se stane jedním z vrcholů našeho působení na tomto slavném festivalu,“ dodává dirigent a zakladatel souboru Václav Luks.

Tato nedokončená slavnostní mše, kterou Mozart zkomponoval ve Vídni v letech 1782 a 1783, zůstala monumentálním torzem. Přívlastky „velký“ či „monumentální“ jsou zcela na místě. Svým rozměrem, obsazením, inspiračními zdroji a uměleckou náročností se totiž Mše c moll odlišuje téměř od všech předchozích skladatelových mší. Koncerty se v rámci Salzburger Festspiele 2024 konají 7. a 8. srpna od 20:00 hodin ve Stiftskirche St. Peter.

Na jubilejním 20. ročníku nejvýznamnějšího polského festivalu Chopin a jeho Evropa ve Varšavě provede Collegium 1704 v Roce české hudby kompletní cyklus Má vlast Bedřicha Smetany. Ta bude v Polsku zahrána na historické nástroje vůbec poprvé. Mou vlastí Bedřicha Smetany zahajovalo Colegium v roce 2021 MHF Pražské jaro a z tohoto koncertu byla živě pořízena exkluzivní nahrávka vydaná u německého vydavatelství Accent.

Collegium 1704 a festival Chopin a jeho Evropa pojí deset let bohaté spolupráce s množstvím českých premiér a nahrávek, kterou korunují dva projekty – provedení Mé vlasti v roce 2024 ve Varšavě a prezentace čerstvého vítěze Klavírní soutěže F. Chopina na historické nástroje v rámci zahajovacího koncertu sezóny 2023/2024 Collegia 1704 v Rudolfinu a Drážďanech. Během deseti let představilo Collegium 1704 ve Varšavě řadu českých autorů – J. Myslivečka, J. D. Zelenku, J. L. Dusíka, J. Jírovce, A. Rejchu nebo A. Dvořáka, a mnoho českých sólistů v čele se sopranistkou Simonou Šaturovou či basistou Janem Martiníkem.

Letošní motto festivalu Chopin a jeho Evropa a zbytek světa definuje jak rozsáhlou programovou nabídku, tak bohatství a rozmanitost účinkujících. Collegium posluchačům představí 31. srpna Žalmy polského renesančního skladatele Mikołaje Gomółky v akusticky výjimečném sále Witolda Lutosławského v Polském rozhlase a 1. září v sále Národní filharmonie Smetanovu Mou vlast.

Začátek podzimu v pražském Rudolfinu bude patřit jednomu z nejvýznamnějších českých festivalů vážné hudby, kterým bezpochyby je Dvořákova Praha. S Collegiem 1704 a Collegiem Vocale 1704 se představí mladý kanadský klavírista Eric Guo, který se stal vítězem Chopinovy mezinárodní klavírní soutěže na historické nástroje v loňském roce. Zazní skladby Antonína Dvořáka – Koncert pro klavír a orchestr g moll, op. 33, B. 63 a Hymnus Dědicové Bílé hory, op. 30, B. 134. Chybět nebude ani Symfonie č. 7 g moll Jana Václava Kalivody.

Sezónu 2024/2025 v pražském Rudolfinu zahájí Collegium 1704 oratoriem Abramo ed Isacco Josefa Myslivečka, které představuje jeden z vrcholů jeho díla a jehož první provedení v rámci Salzburger Festspiele v roce 2022 vyvolalo bouřlivé ovace ze strany publika i kritiků. První koncert sezóny se uskuteční 15. října v pražském Rudolfinu, bezprostředně na něj naváže provedení v Drážďanech 16. října a 19. října pak v Concertgebouw Amsterdam.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments