Skrytý čtvrttón. V Rudolfinu zazní skladba Karla Ančerla
Karel Ančerl potkal v terezínském ghettu řadu přátel z pražského kulturního života a jeho kulturní činnost v terezínském ghettu nakonec vyvrcholila založením smyčcového orchestru, se kterým nastudoval dva koncertní programy. Jeden ze skladeb „árijců“ Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela a Wolfganga Amadea Mozarta, a druhý ze skladeb výhradně českých autorů Antonína Dvořáka, Pavla Haase a Josefa Suka. V případě Pavla Haase (bratra Huga Haase) se jednalo o premiéru jeho Studie pro smyčce, kterou napsal v přímo v Terezíně a po válce se stala běžnou součástí repertoáru světových orchestrů.
V propagandistickém “fake” filmu Vůdce daroval Židům město je v nacistické režii zneužita právě sekvence zachycující provedení Haasovy skladby Ančerlovým orchestrem. Produkce tohoto filmu byla zřejmě hlavní důvodem, proč nacistická správa terezínského ghetta vůbec povolila vězňům tyto kulturní aktivity. Ukázat světu prostřednictvím lživé propagandy, jak dobře si Židé v Terezíně žijí. Nicméně film nebyl nikdy dokončen a členové orchestru byli deportováni v říjnu 1944 transportem Er do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde z nich přežilo jen několik.
Stejným transportem je deportována i Ančerlova mladá žena Valerie s malým synem Janem (narodil se v
únoru 1943 v Terezíně), oba jsou zavražděni nacisty v plynových komorách. Stejný osud čeká Ančerlovy rodiče, kteří byli deportováni z Terezína do Osvětimi posledním transportem Ev o dva týdny později. Ančerl prošel v Osvětimi selekcí a dostal se do pracovního tábora Friedland (Mieroszów) v Dolním Slezsku. Tam se dožívá osvobození Rudou armádou v květnu 1945. Vrací se do Terezína v naději, že se shledá s někým z rodiny, ale nikoho už nenachází, zůstal sám.
Nám ale zůstala v Ančerlově pozůstalosti partitura jeho vlastní Skladby pro smyčcový orchestr v čtvrttónech, která zazní ve světové premiéře, vedle již zmíněného programu Händel-Mozart-Bach a Suk-Haas-Dvořák v interpretaci polského dirigenta Marka Mośe a jeho komorního orchestru AUKSO Tychy společně se sólistou a koncertním mistrem České filharmonie Jiřím Vodičkou a cembalistkou Editou Keglerovou.
Programem celého vzpomínkového večera provede posluchače Ester Janečková vy se můžete těšit na:
Concerto Grosso in F Major (Georg Friedrich Händel)
Malá noční hudba (Wolfgang Amadeus Mozart)
Koncert pro housle E dur (Johann Sebastian Bach)
Meditace na staročeský chorál (Josef Suk)
Studie pro smyčce (Pavel Haas)
Skladba pro smyčcový orchestr v čtvrttónech (Karel Ančerl)
Serenáda E Dur pro smyčcové nástroje (Antonín Dvořák)
a projekci archivních materiálů.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]