Komorní filharmonie Pardubice oslaví 55 let od svého prvního koncertu

Komorní filharmonie Pardubice si 24. října 2024 připomene 55 let od svého prvního koncertu. Kořeny filharmonie sahají do roku 1969, kdy bylo 27. května rozhodnuto o založení Východočeského komorního orchestru. Do té doby byly Východní Čechy jediným krajem, kde neexistovala žádná profesionální hudební instituce a koncertovala zde výhradně hostující tělesa, většinou z Prahy. Myšlenka na založení orchestru visela ve vzduchu od konce druhé světové války, dozrála ale až koncem 60. let.
Východočeský státní komorní orchestr, dirigent Josef Vlach a japonská houslistka Shizuka Ishikawa (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)
Východočeský státní komorní orchestr, dirigent Josef Vlach a japonská houslistka Shizuka Ishikawa (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)

První významnou událostí byl koncert pouze pro zvané oficiální hosty, který se konal 24. října 1969 v Komorním divadle Husova sboru. Tento slavnostní večer položil základy pro další koncertní činnost orchestru a otevřel cestu k jeho rozvoji. V následujících dnech 27. a 28. října 1969 se uskutečnily první veřejné koncerty v divadlech v Hradci Králové a Pardubicích, které orchestru přinesly první přímý kontakt s publikem. Rok 1969 byl také počátkem tradice abonentních koncertů, které se konaly v Kulturním domě Dukla v Pardubicích. Na pořadu koncertů byli ze začátku samí východočeští rodáci – František Škroup, Jan Václav Stamic, Bohuslav Martinů a Jan Hugo Voříšek. Prvním ředitelem orchestru se stal Milan Stříteský, už v roce 1970 ho ale vystřídal Josef Shejbal, který také jmenoval prvního šéfdirigenta – Libora Peška. Hlavním hostujícím dirigentem byl Josef Vlach. O dva roky později se k nim jako dramaturg přidal Jiří Pilka. Vedení v tomto složení bylo pro další úspěchy orchestru u nás i ve světě klíčové. A nechyběla tvrdá dřina hráčů. Libor Pešek jim nic neodpustil. „A teď pán sám,“ vybízel dirigent jednotlivé muzikanty, aby zahráli přede všemi choulostivé takty. Ale právě Peškova preciznost dala orchestru ty nejlepší předpoklady pro to, aby se z něj stal tak významný soubor. Zahraniční zájezdy se staly běžnou součástí života orchestru zejména na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, jednou z nejvýznamnějších akcí bylo pozvání k inscenaci Il re pastore na malé scéně milánské Scaly v roce 1980. Po revoluci se orchestr přestěhoval. Z Husova sboru, kde sídlil a ze sálu Kulturního domu Hronovická, kde koncertoval, se přesunul do prostor bývalého Okresního výboru KSČ, dnes Domu hudby.

Dnes, po 55 letech, je Komorní filharmonie Pardubice považovaná za jedno z předních českých hudebních těles. Pravidelně spolupracuje s renomovanými dirigenty a sólisty z celého světa. V domovském městě i v celém kraji sehrává důležitou roli stabilní kulturní instituce, je pořadatelem festivalu Pardubické hudební jaro, a kromě klasických koncertů se věnuje i vystoupením pro rodiče s dětmi a crossoverovým projektům pro širokou veřejnost. Velmi si váží toho, že orchestr má dnes nejen ekonomickou podporu od statutárního města Pardubice, Pardubického kraje a dalších podporovatelů včetně soukromých mecenášů.

Výročí 55 let je nejen oslavou dlouhé a úspěšné historie orchestru, ale i příležitostí poděkovat všem, kteří se na jeho cestě podíleli – hudebníkům, dirigentům, vedení i publiku. Komorní filharmonie Pardubice se těší na další desetiletí plná hudebních zážitků a srdečně zve všechny své příznivce na nadcházející koncerty, ať už nejbližší abonentní program Virtuosní viola (4., 5. a 6. listopadu) nebo na mimořádný adventní program v Kostele sv. Bartoloměje a provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby Hej, mistře (15. a 16. prosince) v Sukově síni Domu hudby.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments