Album týdne Normana Lebrechta: Yunchan Lim – zrození hvězdy v d moll

Někdy stačí jeden okamžik, aby se všechno změnilo. Pro Yunchana Lima byla takovým okamžikem Van Cliburnova soutěž v roce 2022, kdy dojal během finále Rachmaninova Třetího klavírního koncertu dirigentku Marin Alsop k slzám. Jeho soutěžní interpretace Třetího koncertu teď vychází jako nahrávka – ať vaše ucho samo posoudí, zda je hodna slz.
Přebal CD Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3 (zdroj Decca)
Přebal CD Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3 (zdroj Decca)

Rachmaninovovy ruce byly jako stvořené pro klavír – široké, s dlouhými prsty, schopné obsáhnout neuvěřitelné rozestupy. Komponoval především pro sebe. Třetí klavírní koncert v d moll zazněl poprvé v USA v Carnegie Hall – nejprve pod taktovkou Waltera Damrosche, později Leopolda Stokowského. Pro nejednoho klavíristu se stal noční můrou.

O+

Rachmaninov byl však také člověk velkorysý  – pokud někdo hrál lépe než on, s uznáním neotálel. Svůj vlastní Koncert d moll prý raději poslouchal v podání Vladimira Horowitze. V průběhu desetiletí vtiskli tomuto dílu svou osobitou interpretaci také Emil Gilels, Vladimir Ashkenazy, Jevgenij Kissin, Martha Argerich, Stephen Hough, výstřední Australan David Helfgott, Lang Lang a Yuja Wang.

A teď tu máme Yunchana Lima z Jižní Koreje. Jako osmnáctiletý na sebe upozornil v roce 2022 během soutěže Van Cliburna – svět tehdy obletěl záběr na dirigentku Marin Alsopovou, kterou jeho finále dohnalo k slzám. Nyní máme možnost slyšet pouze zvukovou nahrávku – očištěnou od veškerých vizuálních ruchů.

Yunchan Lim (zdroj IMG Artists, foto James Hole)
Yunchan Lim (zdroj IMG Artists, foto James Hole)

Ohromil mě Yunchanův klidný a zdrženlivý nástup, z něhož se postupně rodí dramatická hudební linie. I ve druhé větě si udržuje výrazovou střídmost, záměrně se vyhýbá efektní líbivosti. Plné uvolnění přichází až ve finále, kde jako by vyzval Fort Worth Symphony Orchestra, aby s ním drželo krok. U orchestru jsem zaznamenal pár drobných nepřesností, ty však nenarušily celkový dojem.

Yunchanova neohroženost je fascinující – a způsob, jakým prokresluje nálady, je zcela jedinečný. Možná v jeho podání nenalezneme Horowitzovu či Ashkenazyho ďábelskou jiskru, ale přesto jde o interpretaci, kterou by měl vlastnit každý milovník Rachmaninova. Máme tu čest být svědky zrodu hvězdy.

Yunchan Lim na Van Cliburnově soutěži:

Album na Spotify:

Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3

Klavírní koncert č. 3 d moll, op. 30 (I. Allegro ma non tanto, II. Intermezzo. Adagio, III. Finale. Alla breve)

Yunchan Lim – klavír
Fort Worth Symphony Orchestra
Marin Alsop – dirigent

Label: Decca
Datum vydání: 16. května 2025
Hodnocení Normana Lebrechta: ****

O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře