Světová operní divadla: Amsterdam

Operní divadlo v tomhle krásném městě dlouho nestálo. Až do roku 1986. Opera se hrála v divadle činoherním, nazvaném Stadtsschouwburg, které však opernímu provozu dispozičně ani vybavením zcela nevyhovovalo. V sedmdesátých letech minulého století proslavil Nizozemí festival, nesoucí název Holland Music Festival. Celému Holandsku přinášel přes léto hudební dění od komorní hudby přes balet, operu až po symfonickou hudbu. Popularizoval pro Holanďany tyhle žánry a tak z velké částí právě díky tomu se na sklonku sedmdesátých let dočkala opera v Nizozemsku nebývalého vzestupu popularity. Tehdy v Stadtsschouwburgském divadle hostovaly světové operní soubory s představeními z La Scaly, Covent Garden, English National Opera… Festival je pořádán dodnes, ale jeho operní část se už odehrává jinde. V architektonicky velmi zajímavé budově s názvem Het Muziektheater.

První debaty o stavbě nového operního divadla v Amsterdamu sahají už do roku 1915. V té době vznikla myšlenka postavit novou radnici a také operní divadlo. Míst pro stavbu radnice bylo několik. Nejdříve se uvažovalo o náměstí Frederiksplein, ale nakonec bylo vybráno prostranství s názvem Waterlooplein.V roce 1955 zadala městská rada architektům Berghoefovi a Vegterovi, aby vypracovali architektonický návrh na novou radnici, právě na Waterlooplein. Ten se však nerealizoval. V roce 1967 byla soutěž vypsána znovu a vyhrál ji vídeňský architekt Wilhelm Holzbauer. Amsterdam měl ovšem finanční problémy a tak se ani tehdy stavět nezačalo. Míst pro stavbu opery bylo vytipováno také několik: Museumplein, Frederiksplein, Ferdinand Bolstraat a také Waterlooplein. V roce 1956 vznikl první návrh operní budovy na ulici Frederiksplein. Schvalování stavby se vleklo dlouho. Odpůrci i příznivci stavby radnice i divadla se dohadovali o místě i vhodnosti architektonického návrhu a vypadalo to, že operní divadlo ani radnice postaveny nebudou. Oba projekty zůstaly dlouho u ledu. Až do roku 1979, kdy architekt Holzbauer navrhl, aby radnice a operní dům byly spojeny do jednoho funkčního celku a postaveny společně. Odezva městské rady byla pozitivní, protože radní cítili úsporu, a tak bylo rozhodnuto projekt přepracovat. Radní rozhodli, že nové divadlo bude nejenom sídlem Nederlandse Opera Company (dnes De Nederlandse Opera), ale také Královského baletu. Městská rada schválila architektonický návrh stavby radnice spojené s divadlem až v roce 1980. Het Muziektheater Amsterdam – Hudební divadlo Amsterdam bylo slavnostně otevřeno 23. září 1986 a městská rada se přestěhovala do nové radnice, jež je součástí komplexu, v září 1988. Slavný bleší trh na Waterlooplein se na náměstí vedle nové radnice a divadla vrátil v témže roce. Díky radnici tak vzniklo jedno z nejkrásnějších operních divadel Evropy.

Budova je velmi zdařile zasazená do prostředí městských kanálů, čelní fasáda foyeru je prosklená, členěná mramorovými portály. Zpoza skleněných panelů má divák před představením či o přestávce panoramatický výhled na lodi, plující po grachtu. Hlediště je široké, portál poměrně nízko. Divadlo má jen jeden balkon a galerii. Ze všech míst je výborný pohled na jeviště. Akustika je jednou z nejlepších na světě.
Divadlo působí subtilně, přesto má poměrně velkou kapacitu – 1 600 míst. Jste-li v sále, máte dojem, že sedíte v menším prostoru. Je to dáno právě oním širokým jevištěm s nízko položeným portálem. Osvětlení hlediště je řešeno zabudovanými světly podél balkonu a bodovými světly ve stropě. Centrální lustr chybí. Interiér celého divadla je kombinací cihlově červené barvy a bílého mramoru.

Architektonická hodnota není zdaleka to jediné, co vás může přimět k návštěvě tohoto divadla. Netherlandse Opera je vynikající operní soubor s velmi bohatou dramaturgií. Uvádějí se díla klasického repertoáru, ale významné místo mají v sezóně i díla zřídka hraná. Na programu bývá během sezóny 11 operních titulů. Průměrná návštěvnost opery je 96%! Já jsem zažil v podání Nederlandsee Opera v roce 2007 v tomhle skvostném divadle třeba představení Schrekerových Poznamenaných (Die Gezeichneten). Zážitek na celý život. K neopomenutelným unikátům, které představuje letošní sezóna tohoto souboru, patří bezesporu Zimmermanovy Die Soldaten nebo Dionýsos Wolfganga Rihma. Divadlo hostí i Het Nationale Ballet. Baletní soubor s vynikající pověstí a prestiží ve světě.


www.het-muziektheater.nl

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments