Alice Nellis, Maxim Velčovský a bratři Bubeníčkové se přidávají k celostátnímu happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open
Taneční duo bratři Bubeníčkové, designér Maxim Velčovský a režisérka Alice Nellis jsou další významné osobnosti, které vedle patronky Magdaleny Kožené podpoří malé umělce a chystaný happening základních uměleckých škol ZUŠ Open dne 30. května 2017. Všechny spojuje kromě skvělé kariéry chuť předávat svoje bohaté zkušenosti mladým. Jako garanti jednotlivých oborů přispějí k historicky největší kulturní akci ve prospěch uměleckého vzdělávání, která v jeden den vypukne po celé České republice za účasti dětí z 350 základních uměleckých škol. Akci inicioval Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem otevřít ve společnosti debatu o důležitosti a pozitivní roli, kterou hraje umělecké vzdělávání v rozvoji dětské osobnosti.
Podrobnosti k projektu, mapa jednotlivých míst konání ZUŠ Open 2017 v úterý 30. května a zapojených základních uměleckých škol jsou k dispozici na www.zusopen.cz.
„V základních uměleckých školách na sobě denně pracují statisíce dětí, velmi si cením toho, že se jim rozhodli věnovat pozornost i další velké osobnosti“, dodá k ZUŠ Open mezzosopranistka Magdalena Kožená. „Umělecké vnímání, kreativita a tvorba je pro malé děti stejně důležitá a přirozená jako pohyb a sport,“ doplňuje Kožená.
„Pro mě umění, konkrétně tanec, je něco jako vzduch. A tak jako vzduch, je tanec naprosto nezbytnou součástí života, rozvíjení duše, intelektu a lásky. Umělecké vzdělávání dětí a mládeže je proto velice důležité, a když je možnost, rád jako profík pohybu pomohu! Proto si velice vážím nabídky Magdaleny Kožené a s nadšením podpořím projekt ZUŠ Open, na kterém se bude i tančit.“ dodává k projektu jeho garant tanečník a choreograf Jiří Bubeníček.
„Za mých mladých let se ZUŠkám říkávalo Liduška; ta ve mně zanechala spousty vzpomínek. Bylo to období tvorby v dětském kolektivu, v němž se člověk zdravě konfrontoval a učil pozorovat a vnímat jednotlivé přístupy každé dětské individuality. Z té doby jsem si do dospělosti přinesl spousty poznatků a zkušeností. Tím nejdůležitějším pro mne bylo hledání, objevování a hlavně experimentování. V dětství pro mne Liduška byla zásadním a určujícím místem, které mne nasměrovalo do dalšího života. “ říká svoji osobní zkušenost designér Maxim Velčovský.
„Mé důvody stát se garantkou tohoto krásného projektu jsou zcela jednoduché. V LŠU, což byla někdejší podoba ZUŠ, jsem jako dítě trávila většinu svého volného času. Nikdo mě k tomu nenutil. Naopak si vzpomínám na maminčino zděšení, když jsem přišla s tím, že bych ráda chodila na nějaký další předmět. Umělecká škola byla místo, kde mě to – na rozdíl od školy normální – bavilo, kde byly děti, které bavily podobné věci, a kde jsem se cítila bezpečně. Bylo to místo, kde jsem mohla být sama sebou. A věřím, že takové místo potřebuje každé dítě,“ říká garantka ZUŠ Open za literárně dramatický obor režisérka Alice Nellis.
Téměř každý umělec na začátku své kariéry začínal v základní umělecké škole (dříve v lidušce) a pod vedením svých pedagogů se postupně formovala jeho cesta tvůrčího procesu i kariéry. Podpořit dnešní děti a podělit se s nimi o své zkušenosti se rozhodli kromě patronky Magdaleny Kožené a spolupatrona Davida Marečka, ředitele České filharmonie, i další úspěšní umělci. Celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ Open tak získal garanty za jednotlivé obory. Za taneční obor jsou to slavní tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi. Výtvarný obor na základních uměleckých školách podpoří designér a pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové Maxim Velčovský. Do třetice literárně-dramatický obor získává režisérku Alici Nellis, která sama strávila v základní umělecké škole podstatnou část svého dětství a nyní pravidelně režíruje pořady pro děti s Českou filharmonií.
Celostátní happening ZUŠ OPEN, do kterého se zapojí 350 základních uměleckých škol, se uskuteční v úterý 30. května. Projekt má za cíl posílit respekt, zviditelnit práci i aktivity škol a prezentovat celou šíři umění mimo jejich běžně užívané prostory. Veřejnost si bude moci vybrat z bohatého programu škol, ve kterém nebudou chybět koncerty, mezioborové projekty, taneční vystoupení, muzikály, divadelní představení a výstavy i dílničky pro děti.
V České republice funguje 488 základních uměleckých škol, ve kterých studuje 247 tisíc žáků. Díky pestrosti oborů zde mohou děti podporovat svůj nejen hudební, ale i výtvarný či pohybový talent. Kromě klasické výuky ZUŠky objevují a pěstují v dětech potenciál vlastní osobní tvorby a citlivého uměleckého vnímání, který posléze mohou zúročit v mnoha oblastech svého života. V letech 1961–1990 nesly název lidové školy umění. „Lidušky“ a „ZUŠky“ jsou natolik tradiční součástí naší kulturní identity, že jsou a byly chápány společností zcela samozřejmě. Přesto se čas od času zpochybňuje jejich význam.
Jiří a Otto Bubeníčkovi (1974), hvězdná taneční dvojčata, patří mezi mezinárodně uznávané tanečníky, opravdové mistry ve svém oboru. Jména bratří Bubeníčků se stala respektovanou značkou nejenom v tanečním světě. Pocházejí z cirkusové rodiny, po absolvování Taneční konzervatoře v Praze pokračovali ve své kariéře v Hamburské státní opeře, odkud Jiří posléze přešel na deset let do drážďanské Semperoper. Oba bratři získali řadu mimořádných ocenění. V minulém roce se rozhodli zakončit svou profesionální taneční dráhu představením Orfeus, vytvořeném speciálně pro tuto příležitost. Bratři Bubeníčkové se nyní na mezinárodní úrovni věnují také choreografii, komponování a scénickému designu.
Maxim Velčovský (1976) je český designér a vedoucí Ateliéru keramiky a porcelánu na VŠUP. Střední uměleckoprůmyslovou školu vystudoval v Uherském Hradišti, pokračoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru keramiky a porcelánu u profesora Šeráka. Účastnil se desítek výstav, jeho práce jsou zastoupeny v řadě muzejních i soukromých sbírek, například Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, MG v Brně, Viktoriina a Albertova muzea v Londýně, nebo Mudac ve švýcarském Lausanne. Jako designér se zabývá přesahy mezi volným a užitým uměním. V současné době působí jako kreativní ředitel společnosti Lasvit.
Alice Nellis (1971) je významná filmová a divadelní režisérka, scénáristka a překladatelka. Na svém kontě má řadu ocenění, např. hlavní cenu na MFF v San Francisku, cenu nových režisérů na 50. MFF v San Sebastianu či ceny Českého lva. Mezi její úspěšné filmy a seriály patří například Ene.Bene, Výlet, Tajnosti, Pustina, Sedmero krkavců, Mamas & Papas a další. Vystudovala pražskou konzervatoř, anglistiku a amerikanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku na FAMU. Spolupracovala s řadou hudebních souborů, stála u zrodu edukativních pořadů České filharmonie a od roku 2002 vyučuje externě na FAMU.
Nadační fond Magdaleny Kožené Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. V loňském roce se za účasti pěvkyně uskutečnil první galakoncert, jehož výtěžek je určen na celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ Open, který proběhne v úterý 30. května 2017. Spolupatronem fondu je také generální ředitel České filharmonie David Mareček. Více podrobností o aktivitách fondu na www.nfkozena.cz.
ZUŠ OPEN pořádá:
Nadační fond Magdaleny Kožené a základní umělecké školy v ČR
Patronka a zakladatelka nadačního fondu: Magdalena Kožená
Spolupatron: David Mareček
Garanti: Alice Nellis (literárně dramatický obor), Maxim Velčovský (výtvarný obor), Jiří a Otto Bubeníčkovi (taneční obor)
Za finanční podpory: MKČR, MŠMT, Karel Janeček, Julius Prüger, OSA
Partner: JPH Software
Ve spolupráci: Svaz měst a obcí ČR, Asociace základních uměleckých škol ČR
Hlavní mediální partneři: Česká televize a Český rozhlas
Mediální partneři: Deník, Harmonie, Opera Plus, Classic Praha, Interview, Katolický týdeník, Radioservis, S dětmi v Praze, S dětmi v Brně
Záštitu projektu udělili: Mgr. Daniel Herman, ministr kultury ČR, Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D., ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, Doc. Jan Hančil, rektor Akademie Múzických umění v Praze, Prof. Ing. MgA. Ivo Medek, Ph.D., rektor Janáčkovy akademie Múzických umění v Brně,Mgr. František Lukl, MPA, předseda Svazu měst a obcí ČR
Za podpory: Dopravní podnik Praha, Festival Smetanova Litomyšl, Filharmonie Brno, Filharmonie Zlín, Hudební festival L. Van Beethovena, Janáčkova konzervatoř Ostrava, Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, MHF Pražské jaro, MHF 13 měst Concentus Moraviae, Mozartovy děti, Severočeská filharmonie Teplice, ZUŠKA?ZUŠKA!
www.zusopen.cz
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]