Americký blog: Welcome to Cleveland

Cleveland Institute of Music
Jak se studuje na hudební univerzitě v USA (1)

Letos v březnu jsem úspěšně složil přijímací zkoušky a získal stipendium na studium hudební kompozice na Cleveland Institute of Music ve státě Ohio. Cílem mého blogu je popsat a přiblížit zkušenosti z prostředí amerických universit a hudebního světa pro ty, které by to mohlo zajímat. Zároveň tento blog nepíši proto, abych chválil americké hudební školy, nebo abych se naopak snažil porovnávat naše staleté tradice s poměrně mladou americkou kulturní historií. Chci se pokusit přiblížit zkušenosti a dojmy z života v USA, pozitivní i negativní, které zažívá student s nálepkou Non-immigrant ve svém pase.

Cleveland Institute of Music (foto archiv autora)
Cleveland Institute of Music – hlavní vchod (foto archiv autora)

Na úvod jen krátce o tom, co všechno obnáší přijímací řízení na vysokou hudební školu v USA. Co se týče obecné části, tak všechny university vyžadují od mezinárodních studentů složení zkoušky TOEFL. Tahle několikahodinová, poměrně náročná zkouška z angličtiny mi dala dost zabrat. Dále je potřeba napsat dvě eseje v angličtině na předepsaná témata, na základě kterých se zjistí, jak daný uchazeč přemýšlí o oboru, jenž se rozhodl studovat.

Co se týče odborné části, tak od skladatelů se vyžadují dvě až tři skladby rozdílného charakteru, hra na klavír, znalost hudební teorie a dějin hudby. Doplňující materiály jsou životopis a doporučení od pedagogů hlavního oboru či jiných kapacit, které jsou kompetentní posoudit váš potenciál.

Nedílnou součástí přijímacího řízení je také dotazník, kde musíte přiznat vaše příjmy a také příjmy rodičů a na základě toho je vám, pokud úspěšně projdete přijímacím řízením, přiděleno stipendium.

Celé přijímací řízení doprovází velmi obšírná byrokracie – spousty elektronických dotazníků, zdlouhavý vízový proces, soudní překlady veškerých diplomů a vysvědčení, a podobně.

Welcome to Cleveland
Cleveland je krásné městečko v lesnatém státě Ohio, leží přímo na jednom z Velkých jezer Erie a s přilehlými předměstími čítá okolo dvou miliónů lidí. Má dlouholetou historii zasahující až do osmnáctého století a zhruba před sto lety se zde usadili američtí budovatelé jako například ropný magnát John D. Rockefeller nebo ocelář Andrew Carnegie, kteří velmi přispěli ke kulturnímu rozkvětu nejen tohoto města. Jeden z nejlepších světvých orchestrů The Cleveland Orchestra zde má své sídlo a v samém centru se nachází slavná Rock and Roll Hall of Fame. Ve městě je také mnoho pěveckých sborů a lidé zde mají blízký vztah k vážné hudbě a k umění.

Po příletu do Toronta jsem cestoval autobusem přes Niagarské vodopády (neuvěřitelně magické a inspirativní místo) až do Clevelandu.

Niagarské vodopády (foto archiv autora)
Niagarské vodopády – American Fall – pohled z kanadské strany (foto archiv autora)

V Clevelandu na autobusovém nádraží mě vyzvedla jedna moc milá paní, kterou jsem nikdy předtím neviděl a se kterou jsme byli domluveni, že mě odveze na adresu apartmá, kde jsem měl začít bydlet s jistým Korejcem. Po příjezdu na místo jsem zjistil, že se jedná o malou místnost, kde není žádný nábytek ani postel, koupelna je v příšerném stavu a je tam neuvěřitelný nepořádek. Když jsem se pokoušel odpovědět na jiné inzeráty studentského bydlení, čekalo mě podobné překvapení. Drahé bydlení v šílených podmínkách a ještě často v nebezpečných čtvrtích. Zatím tedy provizorně bydlím u oné paní, která mě vyzvedla na nádraží a nabídla mi pomocnou ruku. Hledám si přijatelné ubytování. Uvidíme, jak se všechno vyvine. Držte mi palce.

První týden ve škole
Cleveland Institute of Music je moderní budova ve čtvrti University Circle. V okolí je několik dalších universit, parků, muzeí, kaváren, restaurací, zahrad, sportovních zařízení a další míst, která studenti mohou využít pro studium či relax. Studuje zde okolo šesti stovek studentů a v porovnání s jinými americkými školami se Cleveland Institute of Music vyznačuje téměř stoletou tradicí. Učí zde přední světové špičky, jako například klavírista Sergei Babayan, který zároveň učí na Juilliard School of Music, William Preucil – koncertní mistr The Cleveland Orchestra, oceňovaný skladatel Keith Fitch a nemohu zapomenout na jednoho z našich předních sólistů – Ivana Ženatého.

Cleveland Institute of Music (foto archiv autora)
Cleveland Institute of Music – boční pohled na část s cvičebnami, s klavíry Steinway and Sons (foto archiv autora)

Základní rozdíl je, že škola tady začíná již na konci srpna. První týden ve škole se nazývá Orientation a studenti se seznamují se školním prostředím a možnosti, které jim škola nabízí. V dalších dílech mého blogu se budu podrobněji věnovat jednotlivým oddělením a možnostem, které škola skýtá.

První dva dny probíhají rozřazovací testy z hry na klavír, rytmu, zpěvu z listu, hudební teorie a sluchu. Podle toho se zjistí, na jaké úrovni jste v jednotlivých disciplínách, a studenti dostanou více či méně extra hodin v tom, v čem zrovna mají mezery.

Velmi mě zaujal obsah bezpečnostního dotazníku, který studenty školí, jak si dát pozor na nebezpečí ve městě. Vedle dalšího se vás ptají na otázky doslova na tělo.

Dotazník (foto archiv autora)
Otázky na tělo jsou součástí bezpečnostního dotazníku, který musí každý student vyplnit (foto archiv autora)

Další součástí byla mimo jiné například přednáška o autorském právu, kde vám řeknou, jak zacházet s notovým materiálem, abychom byli ohleduplní k autorům a vydavatelům. Co se může a co se nesmí kopírovat a za jakých podmínek.

Zajímavou zkušeností byla lékařská prohlídka studentů během jejich hraní na nástroj. Podstata je v tom, že vás napojí na různé senzory a pozorují, co dělají vaše svaly během hraní. Pak vám vysvětlí, které svaly jsou během vašeho hraní zatíženy a na co si dát pozor, aby potom nemohlo dojít například k zánětům šlach a podobně.

Po celém týdnu se o sobě dozvíte spoustu zajímavých informací a máte na čem stavět.

Na závěr pár fotek z školy a campusu
Pokud  máte jakékoli otázky nebo zvažujete studium hudby v USA, určitě mi napište, pokud to bude v mých silách, moc rád vám na ně odpovím. Těším se zase příště!


[email protected]

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat