Zapomenuté klenoty vánoční klasické hudby 1: Santa Claus Symphony a In Terra Pax (AUDIO)

Na oslavu letošních svátků vám představíme několik téměř zapomenutých klasických vánočních skladeb. Dnes se jedná o „Santa Claus Symphony“ od průkopníka americké hudby Williama H. Frye a „In Terra Pax“ od londýnského skladatele Geralda Finziho.
William Henry Fry: Santa Claus, Christmas Symphony – Royal Scottish National Orchestra

Santa Claus, Christmas Symphony – William Henry Fry
William Henry Fry (1813-1864) je ve Spojených státech držitelem hned několika prvenství: byl prvním rodilým americkým skladatelem, který komponoval díla pro velké symfonické orchestry, prvním profesionálním hudebním kritikem, jeho Lenora byla první úspěšně uvedenou americkou operou a jeho Santa Claus, Christmas Symphony (Santa Claus, vánoční symfonie) je pravděpodobně prvním orchestrálním dílem, které využívá tehdy zcela nový nástroj – saxofon.

Ačkoliv Fry označil toto dílo za symfonii, jedná se spíše o symfonickou báseň (tento detail neopominuli skladatelovi četní kritici). Autor ke kompozici napsal doprovodný text popisující příběh, který má 26minutová skladba evokovat:

Trumpeta ohlašuje narození Spasitele a ostatní nástroje – sbor andělů – se k ní přidávají. Přesouváme se na scénu štědrovečerní oslavy, hosté se radují a tančí. Veselení na chvíli přeruší zvuk sněhové bouře. Hosté pomalu odcházejí a oslava utichá. Po odmlce se bouře vrací a na cestě zastihne cestovatele (kontrabas), který v jejím chladu naříká a zahyne.
Přesouváme se na střechu domu, kam za zvuku rolniček přijíždí Santa Claus (fagot), sjede komínem a rozdá dětem dárky do punčoch. Andělský sbor (smyčce) zpívá koledu Adeste Fideles. Děti se probouzejí a nachází dárky v punčochách. Na konci skladby se vrací trumpety oslavující narození Spasitele a koleda Adeste Fideles a společně vzdávají slávu Bohu.

In Terra Pax – Gerald Finzi

G. Finzi: In Terra Pax – část 1 – Donald Sweeney, Libby Crabtree,Winchester Cathedral Choir, Bournemouth Symphony Orchestra

Gerald Finzi (1901-1956) byl úspěšným anglickým skladatelem především sborové hudby. Jeho život přesto provázely tragédie –během dětství mu zemřel otec a na bojištích První světové války ztratil tři starší bratry a svého milovaného učitele hudby, který v něm probudil touhu komponovat. Během Druhé světové války pracoval na válečném ministerstvu dopravy a ve svém domě přechovával české a německé uprchlíky. V roce 1951 u něj lékaři našli nádorové onemocnění, na které o pět let později zemřel.

In Terra Pax (Na zemi pokoj) je jedním z Finziho vůbec posledních děl. Podle jeho přítele, skladatele Vaughana Williamse, Finzi při komponování této skladby vzpomínal na své dětství v anglickém Gloucestershiru a konkrétně na jeden Štědrý večer, kdy se vyšplhal do zvonice místního kostela a v temnotě naslouchal vyzvánění půlnočních zvonů.

G. Finzi: In Terra Pax – část 2 – Donald Sweeney, Libby Crabtree,Winchester Cathedral Choir, Bournemouth Symphony Orchestra

Barytonový sólista v první části skladby zpívá text básně Noel: Christmas Eve 1913 od britského básníka Roberta Bridgese. Báseň je psaná z pohledu osamoceného poutníka, který na Štědrý večer náhle slyší zvony a vánoční hudbu z okolních vesnic a je přemožen myšlenkou na pastýře, kteří ve stejný den před staletími uslyšeli zpěv andělů oslavujících narození Ježíše. Na báseň navazuje sbor, který zpívá text Evangelia podle Lukáše popisující moment, kdy se pastýřům zjevil anděl (sopránové sólo) a zvěstoval jim Spasitelovo narození. Na konci se skladba na chvíli opět vrací ke slovům Bridgesovy básně, než jí završí andělský sbor: „…a na zemi pokoj lidem dobré vůle“.

Veselé Vánoce s krásnou hudbou vám přeje redakční tým Opery Plus!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4.5 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments