Bachův rukopis Velké mše h moll byl zapsán na seznam chráněného dědictví UNESCO
Rukopis Velké mše h moll, která je odborníky pokládána za jedno z nejlepších děl Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750) a barokní hudby vůbec, je nyní oficiálně součástí světového kulturního dědictví na seznamu UNESCO. Berlínská státní knihovna, která má rukopis ve svém archivu, v pátek převzala příslušný certifikát od šéfky německého výboru UNESCO Vereny Metze-Mangold.
Bachova Velká mše h moll je nyní součástí mezinárodního registru dokumentového dědictví UNESCO Paměť světa. Dílo je pokládáno za milník v dějinách hudby. Rukopis o devětadevadesáti stranách je jedinou kompletně dochovanou původní Bachovou partiturou. Barokní skladatel ji napsal nedlouho před svou smrtí a jde o jeho poslední sborové dílo.
Berlínská státní knihovna má ve svých archivech osmdesát procent všech dochovaných původních rukopisů hudebního velikána. Rukopis slavné mše podle UNESCO i po dvou stech padesáti letech fascinuje diváky. Bachovo kaligrafické písmo, energický tok, rozvržení not na stránce a patrný hudební rytmus prý rukopisu propůjčuje jedinečnou auru. Bachova mše údajně patří mezi nejčastěji prováděná díla klasické hudby.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]