Bamberští symfonikové zahajují spolurezidenci na Dvořákově Praze

V neděli 19. září 2021 se uskuteční první ze dvou koncertů v rámci letošní společné rezidence orchestru Bamberských symfoniků a České filharmonie na letošní Dvořákově Praze. Pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Hrůši provede německý orchestr mimo jiné Straussovy Čtyři poslední písně se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou.

Kateřina Kněžíková (zdroj Kateřina Kněžíková)
Kateřina Kněžíková (zdroj Kateřina Kněžíková)

Bamberští symfonikové patří v současnosti mezi jeden z nejúspěšnějších světových orchestrů a na festival zavítají po rovných deseti letech. Návštěvníkům Dvořákovy Prahy se poté představí ještě v úterý 21. září se sólistou Janem Mráčkem, který přednese Korngoldův Houslový koncert.

Pojítkem mezi oběma rezidenčními soubory je osobnost šéfdirigenta Bamberku a hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie Jakuba Hrůši a také české kořeny zakládajících členů německého orchestru. V čele Bamberských symfoniků dbá Jakub Hrůša velmi systematicky o to, aby orchestr uváděl díla Antonína Dvořáka i dalších českých autorů.

„Je skvělé, že v tomto ohledu se potkaly dramaturgické záměry festivalu i orchestru. Dokladem toho je provedení Čtvrté symfonie Josefa Bohuslava Foerstera, předehry Lady Godiva Vítězslava Nováka a druhé řady Dvořákových Slovanských tanců, jež v historii festivalu v kompletní orchestrální podobě zazní vůbec poprvé,“ uvádí ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

Koncert v neděli 19. září zahájí oblíbené Adagietto z Páté symfonie Gustava Mahlera, které vedle Viscontiho filmu Smrt v Benátkách zaznělo také 8. června 1968 na pohřbu Roberta Kennedyho, kde je dirigoval Leonard Bernstein. Poté v premiéře s bamberským orchestrem přednese cyklus Čtyři poslední písně Richarda Strausse sopranistka Kateřina Kněžíková a na závěr večera zazní skvostná Čtvrtá symfonie Mahlerova současníka a přítele Josefa Bohuslava Foerstera zvaná Veliká noc.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments