Brněnští minorité mají po letech opravené vzácné varhany

Brněnští minorité mají po letech opravené vzácné varhany, které jsou nejstarším funkčním nástrojem tohoto typu v Brně. Nástroj znovu zazněl v neděli, na slavnosti svěcení v Loretě brněnského kláštera, vyplývá z tiskové zprávy společnosti ČEZ, která se na obnově varhan podílela.

Loretánská kaple v Brně (zdroj cs.wikipedia.org/VitVit)

Konvent minoritů je nejstarším a nejdéle fungujícím klášterem na území Brna, stavba Lorety se datuje v letech 1716 až 1726. Nástroj s deseti rejstříky nyní zní jasným, barevným a příjemným zvukem hlasů s vynikající intonací a charakteristickým plénem.

„Jde o nejstarší varhany v Brně, které se dochovaly z velké části v původním stavu. V letech 2016–2017 byly zrestaurovány varhanářskou dílnou Jaromír Kánský – Josef Brachtl, a to včetně varhanní skříně a řezbářské výzdoby. Varhany se tak opět po mnoha desetiletích rozezněly ke chvále Boží a radosti nás všech,” uvedl za konvent Jan Martin Bejček.

Konvent menších bratří je nejdéle fungujícím klášterem na území Brna. Vznikl krátce po roce 1230, barokizace celého areálu vrcholila v první polovině osmnáctého století. Stavba Lorety začala v roce 1716 a trvala deset let. Právě v roce 1726 postavil brněnský řemeslník Antonín Richter jednomanuálové varhany s pedálem a deseti rejstříky. Tehdy si stavba královského nástroje vyžádala 500 zlatých z pozůstalosti barona Michala z Wertemy.

Kostel Panny Marie Loretánské, často zvaný Loreta, stojí vedle farního kostela svatých Janů v Minoritské ulici. Společně s klášterem tvoří architektonicky cenný barokní komplex. Řád Loretu postupně rekonstruuje, obnovuje také její vybavení a výzdobu, například sochy andělů z průčelí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]