CD Haasových písní bojuje o prestižní ocenění, za projektem stojí klavíristka Lada Valešová

CD Fata Morgana s písňovými cykly českého skladatele Pavla Haase bylo nominováno britským časopisem BBC Music Magazine na titul Nahrávka roku 2018 ve vokální kategorii. V ní soupeří s nahrávkami All Who Wander mezzosopranistky Jamie Bartonové a projektem Blow s názvem An Ode on the Death of Henry Purcell.

O tom, zda tvůrci v čele s uměleckou vedoucí projektu pianistkou Ladou Valešovou promění nominaci v cenu, rozhodne veřejné hlasování na webu. Anketa potrvá do 19. února, vítězové budou oznámeni 5. dubna. V nominacích je také v kategorii sborové tvorby Pražský filharmonický sbor s nahrávkou Kantát z Vysočiny Bohuslava Martinů. Na nahrávce Fata Morgana se vedle Lady Valešové podíleli sopranistka Anita Watson, mezzosopranistka Anna Starushkevych, tenorista Nicky Spence, basista James Platt a Navarra String Quartet.

Lada Valešová (zdroj ladavalesova.com / foto Paul Marc Mitchell)

Lada Valešová je absolventkou Pražské konzervatoře a Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. V současnosti je ale jejím domovem Londýn, kam v roce 1995 odjela nejprve v rámci výměnného programu Erasmus. Je profesorkou na Guildhall School of Music and Drama v Londýně.

“V mé roli umělecké vedoucí projektu jsem na tvorbě tohoto CD pracovala přes tři roky. Podařilo se mi získat na svou stranu skvělý tvůrčí tým, který do nahrávky vložil vše. V obrovské konkurenci velkých nakladatelství jsme skutečně jako David proti Goliášovi,” uvedla Lada Valešová k nahrávce vydané společností Resonus Classics.

Pavel Haas se řadí mezi významné československé hudební skladatele první poloviny dvacátého století. Pocházel z brněnské židovské rodiny; jeho bratr Hugo se stal známým filmovým hercem a režisérem. Jeho hudební dílo zahrnuje několik desítek skladeb. Uplatňují se v něm prvky české a moravské lidové hudby, často také cituje husitské písně a Svatováclavský chorál. Na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracoval na symfonii, kterou však už nestačil dokončit. V prosinci 1941 byl deportován do Terezína, zahynul v roce 1944 v Osvětimi.

Pavel Haas (zdroj commons.wikimedia.org)

Loni z českých interpretů uspělo Smetanovo trio, které získalo cenu v kategorii komorní hudby za nahrávku klavírních trií Bohuslava Martinů. BBC Music Magazine Award jsou druhou nejvýznamnější britskou hudební cenou v klasické hudbě hned po “Oscarech klasické hudby”, ocenění měsíčníku Gramophone.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat