CD Haasových písní bojuje o prestižní ocenění, za projektem stojí klavíristka Lada Valešová

CD Fata Morgana s písňovými cykly českého skladatele Pavla Haase bylo nominováno britským časopisem BBC Music Magazine na titul Nahrávka roku 2018 ve vokální kategorii. V ní soupeří s nahrávkami All Who Wander mezzosopranistky Jamie Bartonové a projektem Blow s názvem An Ode on the Death of Henry Purcell.

O tom, zda tvůrci v čele s uměleckou vedoucí projektu pianistkou Ladou Valešovou promění nominaci v cenu, rozhodne veřejné hlasování na webu. Anketa potrvá do 19. února, vítězové budou oznámeni 5. dubna. V nominacích je také v kategorii sborové tvorby Pražský filharmonický sbor s nahrávkou Kantát z Vysočiny Bohuslava Martinů. Na nahrávce Fata Morgana se vedle Lady Valešové podíleli sopranistka Anita Watson, mezzosopranistka Anna Starushkevych, tenorista Nicky Spence, basista James Platt a Navarra String Quartet.

Lada Valešová (zdroj ladavalesova.com / foto Paul Marc Mitchell)

Lada Valešová je absolventkou Pražské konzervatoře a Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. V současnosti je ale jejím domovem Londýn, kam v roce 1995 odjela nejprve v rámci výměnného programu Erasmus. Je profesorkou na Guildhall School of Music and Drama v Londýně.

“V mé roli umělecké vedoucí projektu jsem na tvorbě tohoto CD pracovala přes tři roky. Podařilo se mi získat na svou stranu skvělý tvůrčí tým, který do nahrávky vložil vše. V obrovské konkurenci velkých nakladatelství jsme skutečně jako David proti Goliášovi,” uvedla Lada Valešová k nahrávce vydané společností Resonus Classics.

Pavel Haas se řadí mezi významné československé hudební skladatele první poloviny dvacátého století. Pocházel z brněnské židovské rodiny; jeho bratr Hugo se stal známým filmovým hercem a režisérem. Jeho hudební dílo zahrnuje několik desítek skladeb. Uplatňují se v něm prvky české a moravské lidové hudby, často také cituje husitské písně a Svatováclavský chorál. Na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracoval na symfonii, kterou však už nestačil dokončit. V prosinci 1941 byl deportován do Terezína, zahynul v roce 1944 v Osvětimi.

Pavel Haas (zdroj commons.wikimedia.org)

Loni z českých interpretů uspělo Smetanovo trio, které získalo cenu v kategorii komorní hudby za nahrávku klavírních trií Bohuslava Martinů. BBC Music Magazine Award jsou druhou nejvýznamnější britskou hudební cenou v klasické hudbě hned po “Oscarech klasické hudby”, ocenění měsíčníku Gramophone.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na