Česká hudba na ni udělala velký dojem. Před 100 lety se narodila skladatelka Geraldine Muchová

Před sto lety, 5. července 1917, se narodila skotská hudební skladatelka Geraldine Muchová. Druhá manželka spisovatele Jiřího Muchy a snacha malíře Alfonse Muchy žila od roku 1945 v Praze, kde se živila také jako překladatelka a pracovala v hudebním nakladatelství. V Praze také v říjnu 2012 v pětadevadesáti letech zemřela.

Geraldine Muchová (zdroj radioservis-as.cz)

Geraldine Muchová se narodila v Londýně a s Jiřím Muchou se seznámila za druhé světové války. Po jejím skončení ho následovala do Prahy. Česká hudební kultura na ni udělala velký dojem. Měla prý širší záběr než scéna v Londýně, kde Muchová studovala na Královské hudební akademii. Mezi její velké práce patřil klavírní koncert, suita českých lidových melodií či hudba pro balet Macbeth.

Její manžel, novinář a spisovatel Jiří Mucha, často jezdil do zahraničí, kde vystavoval práce svého otce, slavného malíře Alfonse Muchy. V sedmdesátých letech ale nedostal výjezdní doložku. Jeho manželka se tak rozhodla odjet zpátky do Británie, aby mu usnadnila vycestování. Mucha pak mohl žádat o návštěvu své ženy ve společné domácnosti. Po roce 1989 se Muchová vrátila do Prahy, kde manželé žili v bytě na Hradčanském náměstí do roku 1991, kdy Jiří Mucha zemřel. Geraldine Muchová o rok později založila spolu se synem Johnem Muchovu nadaci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat