České žesťové kvinteto BRASStet ve finále mezinárodní soutěže v korejském Jeju

Finálovou účastí na Jeju International Brass Competition se už nyní může pochlubit české žesťové kvinteto BRASStet, které se probojovalo mezi tři nejlepší soubory celé soutěže. Komorní těleso čeká poslední kolo soutěže ve čtvrtek 15. srpna v odpoledních hodinách tamějšího času.

BRASStet, složený ze studentů Akademie múzických umění, byl na počátku soutěže jediným evropským zástupcem mezi účastníky této kategorie. Z prvního kola postupoval se souhlasem všech porotců. Po druhém kole je aktuálně na vedoucí pozici před australským Maverick Brass Quintet a Vastness Brass Quintet z Číny. Ve finále, které je čeká ve čtvrtek odpoledne v Jeju Art Center, se představí se skladbami od Sergeje Rachmaninova v úpravě předsedy poroty Scotta Hartmana, Anthonyho DiLorenza a Kevina McKeeho. Svou cestu na soutěž mohl soubor uskutečnit díky příspěvku od Nadace HAMU a cestovnímu stipendiu od Nadace „Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových“.

BRASStet
Žesťové kvinteto BRASStet se začalo formovat na konci roku 2016 z předních studentů žesťového oddělení Akademie múzických umění v Praze pod uměleckým vedením Jiřího Novotného. Soubor hraje ve složení Walter Hofbauer a Karel Hons na trubky, Daniela Roubíčková na lesní roh, Barbora Kolafová na trombon a Jakub Chmelař na tubu. Všichni členové souboru jsou vítězové a laureáti významných národních i mezinárodních soutěží. Své bohaté hráčské zkušenosti dokáží v tomto komorním tělese skvěle zhodnotit a rozvinout. Soubor pravidelně vystupuje na předních koncertech v rámci akademické půdy, účastnil se reprezentativních akcí v Praze a koncertoval v rámci festivalů Mladá Praha, Dvořákovo Příbramsko a Praha žije hudbou. Soutěž v korejském Jeju je jejich první mezinárodní soutěží, které se účastní.

Jeju International Music Competition
Mezinárodní soutěž žesťových a bicích nástrojů Jeju se každoročně koná na korejském ostrově Jeju obklopeným ohromující přírodou. Soutěž objevuje a podporuje mladé talentované instrumentalisty z celého světa a umožňuje jim poznat odlišnou kulturu a navázat nová přátelství. Historie soutěže sahá do roku 2000, kdy se konal první ročník. Až do roku 2010 probíhala soutěž každé dva roky, od roku 2012 se koná každoročně. V sudých letech je soutěž vypsaná pro bastrombony, euphonia, tuby a bicí nástroje. V lichých letech se soutěží v oborech trubka, lesní roh, trombon a žesťové kvinteto. Současně se soutěží probíhá v Jeju i mezinárodní festival dechových ansámblů, který nabízí bohatý program zahrnující vystoupení profesionálních dechových těles a netradičních dechových uskupení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat