Devátý ročník Koncertu proti totalitě opět na půdě HAMU v Praze

Koncert proti totalitě k připomínce Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva proběhne i letos v Sále Martinů na pražské HAMU a v neotřelé dramaturgii představí díla skladatelů perzekvovaných totalitními režimy dvacátého století. Koncertu bude předcházet vernisáž výstavy fotografií Sametová revoluce > 1989 Dany Kyndrové a Radovana Bočka v Respiriu HAMU.
Koncert proti totalitě (zdroj Hudební a taneční fakulta akademie múzických umění v Praze)
Koncert proti totalitě (zdroj Hudební a taneční fakulta akademie múzických umění v Praze)

Na koncertě zazní díla českých „klasiků“ 20. století, Klementa Slavického a Miloslava Kabeláče. Ve Slavického Capricciu pro lesní roh a klavír se představí v Německu působící český hornový virtuos Přemysl Vojta spolu se studentkou Hudební a taneční fakulty akademie múzických umění v Praze, klavíristkou Johannou Hanikovou. Tvorba Miloslava Kabeláče pak bude zastoupena dvěma díly: Fantasií d moll v podání varhaníka Pavla Svobody, resp. raným Dechovým sextetem, Op. 8, ve kterém se na pódiu sejdou studenti HAMU i laureát klarinetové soutěže Pražského jara a pedagog HAMU Irvin Venyš, k nimž se přidá renomovaný německý fagotista, dirigent a držitel ceny publika soutěže ARD, Christian Kunert.

Skladby zahraničních autorů pak přednesou studenti HAMU původem z Ukrajiny: kytarista Mark Zemlianskyi večer zahájí Sonátou pro kytaru španělského skladatele Antonia Josého a klavíristka Anhelina Serediuk provede Preludium č. 1 g moll svého krajana, velkého propagátora ukrajinské národní hudby Mykoly Lysenka.

Nedílnou součástí projektu je i doprovodná výstava tematicky spjatá s bojem za svobodu: Respirium HAMU bude letos hostit výstavu fotografií Sametová revoluce > 1989, zachycující přelomové okamžiky našich novodobých dějin, kdy po čtyřiceti letech končila v zemi komunistická diktatura. Cyklus Radovana Bočka z bouřlivého období roku 1989 – od demonstrace 17. listopadu do vyhlášení generální stávky 27. listopadu – skvěle zachycuje bouřlivou emotivní atmosféru dnes již legendární události, ale i nadšení, které následovalo ve dnech poté. Dana Kyndrová pak představí soubor fotografií z odchodu sovětských vojsk z území Československa v letech 1990–1991, který sametovou revoluci završil. Její fotografie symbolizují i začínající rozpad sovětského impéria.

Koncert se koná 17. listopadu od 19:00 hodin a vstup je zdarma po rezervaci míst na webových stránkách Koncertu proti totalitě. Vernisáž výstavy se koná před začátkem koncertu v 18:00 hodin a možnost návštěvy potrvá ještě další měsíc.

Koncert proti totalitě je pořádaný tradičně v den výročí sametové revoluce a připomíná zároveň i Mezinárodní den studenstva, který byl vyhlášen po tragických událostech 17. listopadu 1939. Pořadateli jsou Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze a Společnost koncertních umělců.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments