Donátorská koncertní řada PKF – Lobkowicz vynese na světlo poklad Lobkowiczkého archivu: Vranického symfonii

Úspěšně zahájená nová donátorská koncertní řada PKF – Lobkowicz abonmá, která vznikla v úzké spolupráci orchestru PKF – Prague Philharmonia s rodinou Lobkowiczů, pokračuje v pondělí 24. dubna 2017 koncertem v Císařském sále Lobkowiczkého paláce. Sólistou bude tentokrát americký pianista Andrew von Oeyen, který přednese hned dva klavírní koncerty. Sám bude PKF v komorním obsazení od klavíru řídit. Kromě jímavého Koncertu č. 23 A dur W. A. Mozarta a Beethovenova Druhého klavírního koncertu B dur – díla plného hudebního humoru a jasu – zazní Symfonie Es dur, op. 35 Pavla Vranického. Tu s orchestrem nastudoval koncertní mistr Jan Fišer. Vranického symfonie patří k cenným položkám Lobkowiczkých hudebních sbírek – autor (současník Mozartův) patřil ve své době k vyhledávaným vídeňským hudebníkům a s rodinou Lobkowiczů jej pojily úzké vazby.

PKF – Prague Philharmonia se tímto programem vrací ke své doméně – hudbě období vídeňského klasicismu interpretované v odpovídajícím obsazení a stylovým způsobem – za řízení sólisty.

Podtitul donátorské řady zní Setkání s příběhy umění – večery totiž nabízejí kromě hudby v prvotřídní interpretaci také poutavý výklad kurátorů Lobkowiczkých sbírek. Druhý večer doplní svým příspěvkem muzikolog Petr Slouka, který seznámí publikum s bohatými hudebními aktivitami roudnických Lobkowiczů.

Nová donátorská řada PKF – Lobkowicz abonmá slouží k podpoře uměleckých plánů a dalšího rozvoje orchestru, který je příspěvkovou organizací bez zřizovatele.

Andrew von Oeyen od svého debutu, kdy jako šestnáctiletý vystoupil s Losangeleskou filharmonií a Esa-Pekka Salonenem, hraje po boku nejvýznamnějších těles a dirigentů. S PKF hostoval na sklonku roku 2014 na novoročním gala v ománském Muscatu, v rámci sezóny 2015–2016 se pak s PKF představil i v Praze. V lednu 2017 s orchestrem absolvoval turné po USA. A PKF pod vedením Emmanuela Villauma účinkuje i na jeho nejnovějším CD s koncerty Camilla Saint-Saënse, Maurice Ravela a George Gershwina na značce Warner Classics.

Dalšími hosty donátorské řady PKF – Lobkowicz abonmá bude kontrabasista Ödön Rácz (17. 10.) a ročník uzavře 20. 11. trumpetista Gábor Boldoczki.

Napsat komentář