Dvě exkluzivní koncertní provedení Wagnerova Zlata Rýna

Opera Národního divadla oslaví 150. výročí prvního provedení legendárního díla Richarda Wagnera Zlato Rýna dvěma výjimečnými večery – 23. a 26. května 2019 od 19:00 se diváci ve Foru Karlín mohou ponořit do brilantně propracovaného toku hudby, zpěvu a dramatického příběhu. Koncertní provedení celého Zlata Rýna zazní v podání Orchestru Státní opery pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Andrease Sebastiana Weisera a hvězdných pěvců v čele se Štefanem Margitou v roli lstivého poloboha Logeho, který pomáhá germánským bohům v zápasu se silami zla o světovládný prsten.
Štefan Margita – Zlato Rýna v pražském Fóru Karlín (zdroj ND)

Když po porážce revoluce v létě 1849 musel Richard Wagner uprchnout z Německa do Švýcarska, jeho kariéra dosáhla samotného dna. Doma mu hrozil trest smrti a s uváděním jeho oper to vypadalo bledě. Nebyl by to však Wagner, kdyby se nechal naprostým kolapsem své dosavadní slibné kariéry odradit. Vynucenou „přestávku“ ve své umělecké tvorbě využil k vytvoření zcela nové teorie, jak psát operu, s níž hodlal v následujících letech slavit celosvětové úspěchy. Ztělesněním této nové operní teorie se pro Wagnera stalo Zlato Rýna, předvečer monumentální tetralogie Prsten Nibelungův.

V pražském provedení Zlata Rýna part nejvyššího boha Wotana přednese zkušený wagnerovský basbarytonista Egils Silins. Coby jeho protivník, král skřetů Alberich, se představí Thomas Gazheli, který na světových scénách zpívá rovněž další wagnerovské party (Amforta v Parsifalovi, Bludného Holanďana či Telramunda v Lohengrinovi). Žárlivou Wotanovu manželku Fricku zazpívá čelní wagnerovská pěvkyně Ursula Hesse von Steinen a roli vševědoucí bohyně Erdy přijala Renée Morloc, kterou si možná někteří budou pamatovat z „pražského Ringu“ v roce 2005. V rolích obrů Fasolta a Fafnera budujících božskou pevnost Valhallu ve Foru Karlín vystoupí Christian Hübner a Jozef Benci. Vedle hostujících mezinárodních hvězd nebudou chybět čeští sólisté. Tři nymfy (Dcery Rýna) zazní v podání Kateřiny Kněžíkové, Jany Horákové Levicové a Václavy Krejčí Houskové. V menších úlohách se objeví Maria Kobielska (Freia), Jiří Rajniš (Donner), varšavský rodák Jan Petryka (Froh) a Arnold Bezuyen (Mime).

U příležitosti 150. výročí uvedení Zlata Rýna připravilo Národní divadlo kromě koncertů 23. a 26. května 2019 ve Foru Karlín sérii videí s vystupujícími umělci a osobnostmi, které mají k Richardu Wagnerovi co říct.

Štefan Margita, představitel Logeho ve Zlatu Rýna:

Andreas Sebastian Weiser, dirigent a Hudební ředitel Státní opery:

Jitka Slavíková, dramaturgyně Opery, osvětluje okolnosti vzniku a provedení Zlata Rýna.

Jedna z nejslavnějších světových wagnerovských zpěvaček Eva Randová Vám ve video-pozvánce objasní, čím je Wagnerovo dílo jedinečné a jak mu naslouchat.

Richard Wagner byl všestranně založený člověk, megaloman a věčný nespokojenec. Protože mu nestačilo běžné obsazení symfonického orchestru, vytvořil pro svůj Prsten Nibelungův nový dechový nástroj – Wagnerovu tubu. Jak taková tuba vypadá a jaký má zvuk?

 

Richard Wagner: Zlato Rýna (koncertní provedení)
Forum Karlín, 23. 5. & 26. 5. v 19:00 hodin
Opera je nastudována v německém originále, české a anglické titulky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat