Festival Janáček Brno 2024 lámal rekordy

Od 1. do 24. listopadu hostilo Brno 9. ročník prestižního mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno. V rámci více než 50 uvedených produkcí festival nabídl během 24 dní přehlídku operních a koncertních děl, jejichž dramaturgie se zaměřila v Roce české hudby na oslavu české hudební tradice – jak prostřednictvím děl Leoše Janáčka, tak i dalších českých skladatelů.
Festival Janáček Brno 2024 (zdroj Janáček Brno)
Festival Janáček Brno 2024 (zdroj Janáček Brno)

Festival, který si získal značný mezinárodní kredit, se těšil široké pozornosti českého i zahraničního publika. To se odrazilo na vyprodaných sálech a pozitivním diváckém ohlasu. Festival ale ještě zcela nekončí, v termínech 3. a 4. prosince přinese své „ozvěny“ v podobě uvedení produkce souboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno Výlety páně Broučkovy.

„Není pochyb, že díky rozvíjení odkazu Leoše Janáčka je Brno nepřehlédnutelnou evropskou kulturní metropolí. A festival je vlajkovou lodí těchto aktivit. Exkluzivní festivalový program s výjimečnými hosty svědčí o tom, jak kvalitní a rozsáhlou akci dokáže Národní divadlo Brno naprosto profesionálně zorganizovat. Jsem hrdý, že ve špičkovém evropském kontextu naše produkce bez váhání obstojí,“ řekl Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Festival byl slavnostně zahájen novou inscenací souboru Janáčkovy opery Výlety páně Broučkovy v režii Roberta Carsena. „Festival splnil své cíle, nabídl různorodý pohled na Janáčkovo operní dílo v mezinárodním kontextu. Koprodukční projekt se Státní operou Berlín a Teatro Real Madrid otevřel úspěšnou cestu Janáčkovu méně známému opernímu dílu do světa. Uvedení inscenací předních světových tvůrců Roberta Carsena a Clause Gutha považuji za zcela mimořádnou událost na domácí scéně stejně jako hostování souboru Staatsoper Berlin s inscenací Věci Makropulos. Česká operní scéna nabídla i kontroverzní inscenační pohled na Janáčkovo dílo s novou produkcí Jenůfy Moravského divadla Olomouc,“ uvedl Jiří Heřman, umělecký ředitel festivalu Janáček Brno.

Staatskapelle Berlin, 17. listopadu 2024, Festival Janáček Brno, Janáčkovo divadlo, Brno (zdroj Festival Janáček Brno)
Staatskapelle Berlin, 17. listopadu 2024, Festival Janáček Brno, Janáčkovo divadlo, Brno (zdroj Festival Janáček Brno)

„Festival v kontextu oslav Roku české hudby také připomněl díla dalších českých skladatelů. Do Mahenova divadla se vrátila po téměř 90 letech opera Šarlatán Janáčkova žáka Pavla Haase a program nabídl i představení mladé umělecké generace, ať v podobě komponovaného pořadu Konzervatoře Brno, nebo trojice světových premiér oper studentů JAMU. Slavnostním závěrem jsme připomněli i stoleté výročí Janáčkových Příhod lišky Bystroušky,“ upřesnila Patricie Částková, dramaturgyně operní řady festivalu.

Kromě operních představení měli návštěvníci možnost navštívit řadu koncertů – ať již orchestrálních, či komorních recitálů po celém Brně. „Na třicet koncertů, jejichž společným jmenovatelem byla v letošním Roce české hudby právě hudba českých autorů, a to v různých souvislostech od 19. století až po skladby současných skladatelů, bylo posluchači i kritikou velmi nadšeně přijato. K vrcholům orchestrální řady patřil koncert Bamberger Symphoniker a Staatskapele Berlin s Jakubem Hrůšou. Z komorních koncertů mělo obrovský ohlas například vystoupení tenoristy Nickyho Spence, klavíristky Lady Valešové a Navarra String Quartet s písňovými cykly Pavla Haase. Vyprodané Mahenovo divadlo ocenilo Večerní písně v podání Adama Plachetky a klavíristy Davida Švece či houslový recitál Jana Špačka za doprovodu Miroslava Sekery,“ doplňuje dramaturg koncertní řady festivalu Jiří Zahrádka.

Jedinečné koncerty na festivalu uvedl rovněž již tradiční festivalový host Pavel Haas Quartet, publiku se na symfonickém koncertu představil také orchestr Janáčkovy opery NdB s houslistou Janem Mráčkem a dirigentem Robertem Kružíkem.

Festival Janáček Brno – Večerní písně: Adam Plachetka a David Švec, 9. listopadu 2024, Mahenovo divadlo, Brno (foto Marek Olbrzymek)

Festival letos překračoval hranice nejen hudebně, ale také ve statistikách návštěvnosti. Tržby za festivalové vstupenky dosáhly doposud rekordních 8 233 124 Kč. To při průměrné 91% návštěvnosti  za již proběhlá představení festivalu. Festival navštívilo doposud 16 603 návštěvníků. Ve srovnání s minulým rekordním ročníkem festivalu 2022 se tak jedná o neuvěřitelný nárůst u tržeb o 92,6 % a u celkové návštěvnosti festivalu jde o 52,2 % zvýšení počtu návštěvníků. Ani tato skvělá čísla však ještě nejsou konečná! Ozvěny festivalu, které proběhnou 3. a 4. prosince v Janáčkově divadle, jsou nadále v prodeji a festival tak ještě řadu dalších návštěvníků v roce 2024 uvítá.

„Letošní ročník beze zbytku naplnil své motto Bez hranic… Návštěvníci z celého světa přijíždějící za Janáčkovou hudbou vytvořili jedinečnou festivalovou atmosféru. Je pro nás ctí a závazkem mít na festivalu takto výjimečné publikum. V Brně vzniklo díky odkazu Leoše Janáčka něco vskutku mimořádného,“ dodává tajemník festivalu Pavel Lojda.

Webové stránky festivalu vykazují v období roku 2024 přes 130 000 návštěvníků. Ohlasy v tisku zahrnují nejen Českou a Slovenskou republiku, ale také Velkou Británii, Polsko, Maďarsko, Itálii, Španělsko, Rakousko, Německo, Kanadu či USA.

Kromě koncertní a operní řady festival ve spolupráci se svými partnery připravil také bohatý doprovodný program, zahrnující výstavy v divadelních budovách, ale i mimo ně, nebo již tradiční dramaturgické úvody či diskuse po představeních. Přiblížit Janáčka mladším generacím se festivalu podařilo díky programu pro děti, jako Hurvínek na stopě lišky Bystroušky, Krok za oponou s Výlety pana Broučka nebo workshop Když se řekne Janáček! Nahlédnout blíže do Janáčkova života mohli návštěvníci také díky několika tematickým výletům či dalšímu doprovodnému programu brněnského TICu, jako bylo například speciální menu připravené podle receptů z kuchařky Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové v podnicích po celém Brně. Pod hlavičkou festivalu se konaly také jazzové podvečery v brněnských kavárnách ERA a Zemanova kavárna a cukrárna.

Festival Janáček Brno: Simona Šaturová a Marek Kozák, 10. listopadu 2024, Vila Tugendhat, Brno (foto Marek Olbrzymek)
Festival Janáček Brno: Simona Šaturová a Marek Kozák, 10. listopadu 2024, Vila Tugendhat, Brno (foto Marek Olbrzymek)

Některé festivalové produkce si diváci mohli vychutnat rovněž ze svého domova. Česká televize vysílala živě mimořádný orchestrální koncert Bamberger Symphoniker s dirigentem Jakubem Hrůšou a klavíristou Daniilem Trifonovem. Český rozhlas v rámci živého vysílání uvedl koncert Nickyho Spence, Lady Valešové a Navarra String Quartet s písňovými cykly Pavla Haase. Obě produkce je možné dočasně sledovat ze záznamu na webových stránkách médií. Český rozhlas zároveň zpřístupní další záznamy koncertů festivalu, ať již Brno Contemporary Orchestra, nebo folklorního koncertu Opojen písní s přenosem přes síť EBU do celého světa. Díky České televizi a platformě OperaVision bude možné 4. prosince celosvětově sledovat rovněž live stream inscenace Výlety páně Broučkovy v rámci ozvěn festivalu. Záznam z tohoto představení kromě České televize odvysílá rovněž Český rozhlas.

Jubilejní 10. ročník festivalu Janáček Brno se bude konat v termínu 15. října – 17. listopadu 2026. Program bude zveřejněn v listopadu 2025.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments