Festival Janáček Brno má za sebou úspěšný ročník a rekordní tržby

Festival Janáček Brno přinesl ve dnech 2. až 20. listopadu 2022 program světového formátu, na který hojnou účastí pozitivně reagovala jak veřejnost česká, tak zahraniční. Město, ve kterém Leoš Janáček žil a tvořil a je s festivalem bytostně spjato, své devízy využívá plně a se stále zvyšujícím se standardem. Festival prokázal, že ani koronavirová omezení loňských let nezpůsobila menší zájem publika, což dokazují nejvyšší tržby v historii festivalu. Janáček Brno 2022 ale ještě nekončí – čeká ho poslední „ozvěna“ v podobě představení Z mrtvého domu / Glagolská mše 26. listopadu, čísla tedy ještě porostou.
Leoš Janáček: Věc Makropulos – Welsh National Opera (zdroj festival Janáček Brno, foto Marek Olbrzymek)
Leoš Janáček: Věc Makropulos – Welsh National Opera (zdroj festival Janáček Brno, foto Marek Olbrzymek)

Prezentací dirigentů Jakuba Hrůši, Tomáše Hanuse, Tomáše Netopila nebo Marka Ivanoviće, dokonale sehraných zahraničních i českých těles, jakými jsou Welsh National Opera, Orchestre de la Suisse Romande, švýcarský Grand Théâtre de Genève, Orchestr Národního divadla Praha a Janáčkova opera Národního divadla Brno a také díky věhlasným sólistům, interpretům a režisérům Corinne Winters, Nicky Spencovi (rozhovor si můžete přečíst zde), Adamu Plachetkovi, Johnu Fioremu, Viktorii Mullove, Olivii Fuchs, Calixto Bieitovi nebo Tatjaně Gürbace dostál festival svému renomé. Uvedením stěžejních děl Leoše Janáčka, často ve více interpretacích, vznikla v rámci festivalu nejen zážitková, ale také komparativní platforma pro diskuzi a reflexi festivalu odbornou veřejností.

V číslech Janáček Brno 2022 překonal mnohé limity: příkladem jsou hrubé tržby za festivalové vstupenky, které celkově činily rekordních 4 269 249 Kč. Festival navštívilo 10 744 platících diváků, průměrná návštěvnost tedy byla 73,3 procent. Rostoucí tendence v klíčových ukazatelích je pozitivní jiskrou a hnacím motorem hlavního pořadatele festivalu, Národního divadla Brno. „Vynikající výsledky nás těší, ale ani zdaleka nemohou postihnout intenzitu energie, která se přelévala mezi jevišti a hledišti na všech představeních a koncertech. Vřelost a nadšení, se kterými si diváci užívali festivalovou produkci, byly skutečně k nezaplacení. Já osobně jsem nesmírně hrdý na to, co dokázal celý organizační tým. Situace, která byla po několika vlnách pandemie nesmírně složitá a nejistá, se ještě zkomplikovala ekonomickou krizí. Vyjednat a dát dohromady tak špičkový program by nebylo možné bez skvělých a zapálených profesionálů v NdB,“ hodnotí festival Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Leoš Janáček: Věc Makropulos – Velšská národní opera (zdroj Janáček Brno)
Leoš Janáček: Věc Makropulos – Velšská národní opera (zdroj Janáček Brno)

V průběhu devatenácti dní bylo celkem odehráno šestatřicet produkcí, z nichž v některých případech šlo o světové premiéry či o program speciálně vytvořený na míru festivalu. Prostor dostala i mladá generace v čele s Janáčkovou akademií múzických umění Brno a Konzervatoří Brno.

Domácí premiéra souboru Janáčkovy opery NdB Z mrtvého domu / Glagolská mše byla hojně navštívená, představení bylo streamované i na OperaVision, kde bylo vysíláno do celého světa (na stránkách OperaVision je možné záznam shlédnout až do 6. května 2023). „Sezvat českou dirigentskou špičku v rámci jednoho ročníku festivalu a tím zprostředkovat divákům jejich světové prvenství v interpretaci Janáčkových oper považuji za mimořádný úspěch. Osmý ročník festivalu se tímto nepochybně zapsal jako jeden z nejlepších v historii tohoto brněnského kulturního svátku s velkým mezinárodním přesahem. Premiérou Z mrtvého domu ve spojení s Glagolskou mší soubor Janáčkovy opery obhájil své mezinárodní renomé nejen u diváků, ale i u zahraniční kritiky včetně živého přenosu představení v rámci mezinárodního projektu Opera Vision. K úspěchu festivalu přispěly i jedinečné projekty nejmladší umělecké generace Konzervatoře Brno a Janáčkovy akademie múzických umění,“ hodnotí festival Jiří Heřman, šéf Janáčkovy opery NdB.

Leoš Janáček: Káťa Kabanová, Festival Janáček Brno, 13. listopadu 2022 – Corinne Winters (zdroj Janáček Brno)
Leoš Janáček: Káťa Kabanová, Festival Janáček Brno, 13. listopadu 2022 – Corinne Winters (zdroj Festival Janáček Brno, foto Marek Olbrzymek)

Doprovodný program se těšil velké oblibě, úspěšné byly také janáčkovské trasy s lokalitami, ve kterých se Janáček pohyboval, komponoval či vyučoval. Janáček se mimo jiné zjevil na mnoha místech v centru Brna, kde bylo možné po naskenování QR kódu poslouchat hudební ukázky. Zajímavé bylo taktéž pole gastronomie – devět restaurací (jako je devět Janáčkových oper) nabízelo „janáčkovské menu“, ochutnávku Janáčkových oblíbených pochoutek podle receptů jeho hospodyně Marie Stejskalové.

Ačkoli se prodejní chování citelně proměnilo a nechalo organizátory na zaplněné sály déle čekat (návštěvníci nakupovali více na poslední chvíli), přesto bylo milým překvapením, v jaké síle mělo na festivalu svoje pevné místo zahraniční zastoupení diváků. „Po dvou letech intenzivní přípravy je krásné vidět, jak se na festival vrátilo zahraniční publikum z celého světa. Jsme vděčni za tu nepopsatelnou atmosféru, kterou může divák zažít jen ve městě, které je s Janáčkem takto silně spojeno,“ dodává Pavel Lojda, tajemník festivalu Janáček Brno. Divadelní data zaznamenala nákupy například ze Slovenska, Rakouska, USA, Německa, Velké Británie, Francie, Švýcarska, Maďarska, Nizozemí, Polska, Japonska, Irska, Kanady, Španělska, Itálie, Brazílie, Belgie, Švédska, Číny, Chorvatska či Indonésie.

Leoš Janáček: Věc Makropulos – Welsh National Opera (zdroj festival Janáček Brno, foto Marek Olbrzymek)

Ohlasy v tisku v tomto ročníku pokryly nejen Českou a Slovenskou republiku, ale také Velkou Británii, Rakousko, Maďarsko, Španělsko, Kanadu či Spojené státy americké.

Festival Janáček Brno 2024 se bude konat v termínu 1. až 24. listopadu 2024. Předprodej vstupenek na festival bude slavnostně zahájen 4. listopadu 2023. Na podzim příštího roku festival chystá také řadu preview akcí.

Festival Janáček Brno 2022: Orchestr Velšské národní opery (zdroj Festival Janáček Brno)
Festival Janáček Brno 2022: Orchestr Velšské národní opery (zdroj Festival Janáček Brno, foto Marek Olbrzymek)
Leoš Janáček: Zápisník zmizelého, Festival Janáček Brno, 12. listopadu 2022 – Julius Drake a Nicky Spence (zdroj Festival Janáček Brno)
Leoš Janáček: Zápisník zmizelého, Festival Janáček Brno, 12. listopadu 2022 – Julius Drake a Nicky Spence (zdroj Festival Janáček Brno, foto Marek Olbrzymek)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments