Festival TANEC PRAHA 2024 bilancuje: Uvedl 61 představení s téměř 160 umělci
„Letošní ročník měl mimořádnou energii díky hostování umělců z Brazílie, Afriky, ale i originálním konceptům evropské taneční scény. Řada děkovných vzkazů od účinkujících i diváků je pro nás velkou motivací do dalších let,“ rekapituluje Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka festivalu TANEC PRAHA.
„36. ročník festivalu TANEC PRAHA představil to nejzajímavější z aktuální domácí a zahraniční taneční scény v podání vycházejících i stávajících hvězd světového formátu. K těm nejzářivějším patřila proslulá Lia Rodrigues. Ikona brazilské taneční scény se v Praze představila vůbec poprvé, a to hned na úvod festivalu. Na TANEC PRAHA přivezla Encantado plné exprese, tělesnosti a živelnosti,“ připomínají organizátoři. „Také o závěrečný večer se postarala výrazná choreografka – Erika Zueneli. V díle Landfall prostřednictvím deseti mladých tanečníků a tanečnic otevřela skrze dynamický, rytmický a živelný tanec otázky týkající se našeho světa a budoucnosti.“
Věhlasný britský tanečník a choreograf bangladéšského původu Akram Khan nadchnul znovu po mnoha letech festivalové publikum napříč generacemi snovým a dojemným příběhem chlapce, který si, tak jako každý z nás, hledá místo v dnešním chaotickém světě – v choreografii Chotto Desh, adaptaci jeho slavné inscenace Desh. V neposlední řadě publikum strhl portugalský tvůrce Marco da Silva Ferreira s představením Carcass, ale i open-air duetem Fantasie minor. Tři pondělní večery náležely umělcům evropské platformy Aerowaves, jeden z nich, od choreografky Emmy Martin, patřil i dětským divákům. Ti si užívali také norský roztančený koncert Rock Me Baby. Naopak Příběhy Afriky diváky vtáhly komorními sóly, rezonoval i osobní výkon tanečníka Amaly Dianora.
V programu samozřejmě nechyběli tuzemští tvůrci. Například Spitfire Company uvedla premiéru Vivat Messi v koprodukci festivalu. Mistr světa ve freestyle fotbalu Daniel Pražák se na jevišti paláce Hybernia potkal s DJ a hudebníkem badfocusem a talentovaným tanečníkem Taro Troupem, aby vyprávěli příběh o odhodlání, vůli a touze jít za svým snem – v režii Petra Boháče a Miřenky Čechové.
Speciálním zážitkem pro diváky i účinkující bylo také Okřídlení v choreografii Jara Viňarského, kterým vrcholil dvouletý evropský projekt Dance Well. Dance Well umožňuje pravidelná setkání s tancem lidem, kterým do života vstoupila Parkinsonova choroba, a nejen jim. Další úspěšné koprodukce Womanhood a Fantasmas vznikly v brazilsko-české spolupráci. Soubor POCKETARTuvedl českou premiéru Fairy Tales v koprodukci tří evropských festivalů tance.
TANEC PRAHA děkuje také všem partnerům a podporovatelům festivalu, mezi něž patří např. Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Kreativní Evropa (Big Pulse Dance Alliance, Aerowaves, Dance Well), hlavní mediální partner Česká televize, Statutární města Plzeň, Brno, Ostrava a Plzeňský kraj, IDU a mnozí další.
Přečtěte si také naše festivalové recenze a další články:
- POCKETART – premiéra inscenace Fairy Tales (zde)
- Zahajovací večer Lia Rodrigues Companhia de Danças (zde)
- When the Bleeding Stops tanečnice a choreografky Lovísy Ósk Gunnarsdóttir (zde)
- Punk pro nejmenší – Rock Me Baby (zde)
- Rozhovor s Lovísou Ósk Gunnarsdóttir (zde)
- Choreografie Yany Reutové a Flávie Tápias pod širým žižkovským nebem (zde)
- Premiéra inscenace Vivat Messi (zde)
- Rozhovor s Erikou Zueneli (zde)
- Reflexe inscenace MOS Ioanny Paraskevopoulou a Chotto Desh Akrama Khana (zde)
- Z večera choreografií ukrajinských umělkyní (zde)
- Recenze inscenace Birdboy (zde)
- O choreografii Fantasie minor a projektu Okřídlení (zde)
- Reflexe večera s Příběhy Afriky (zde)
- Závěrečný večer s choreografií Landfall Eriky Zueneli (zde)
- Rozhovor s choreografem Marcem da Silva Ferreira (zde)
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]