Hasiči, sanitky, policejní auto, dělostřelci, fanoušci hokejové Komety i parní vlak. V Brně chystají Symfonii sirén
Festival Moravský podzim letos rozezní doslova celé Brno, a to díky Symfonii sirén, údajně nejhlasitější skladbě v dějinách. Do rekonstrukce hlukového spektáklu Arseny Avraamova, původně uvedeného v roce 1922 v Baku, se zapojí hasiči, sanitky, policejní vůz, dělostřelci, fanoušci hokejové Komety a parní lokomotiva. Epicentrem bude 21. října brněnské Výstaviště, návštěvníci tam pro jistotu dostanou i špunty do uší.
“Nezvyklé dílo se od doby svého uvedení dočkalo několika pokusů o rekonstrukci, ta naše je zatím jednoznačně nejambicióznější. O tom, že se jedná o událost mezinárodního významu, svědčí i fakt, že akci bude natáčet Bavorský rozhlas,” řekl dramaturg pořádající Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. “Bude to nepřeslechnutelná událost,” doplnila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.
Dramaturgie festivalu, který potrvá od 6. do 28. října, je letos vymezená pojmy revoluce a evoluce. “Zajímá nás, co vyvolávají velké společenské změny v hudbě a kultuře,” popsala Marie Kučerová. Zazní skladby z různých dob, často jde o zřídka prováděná díla, případně úplné novinky.
Zahajovací koncert odehraje Filharmonie Brno v sále Stadionu pod taktovkou Ilana Volkova, zazní například Sinfonietta Leoše Janáčka. Už o den dřív se patnáct klavíristů začne střídat v Besedním domě při provádění minimalistické skladby Vexations Erika Satieho. Během dvaceti osmi hodin ji zopakují osm set čtyřicetkrát.
Pořadatelé pozvali také věhlasný ansámbl Accademia Bizantina s programem italské barokní hudby. Přijedou klavíristé Steffen Schleiermacher, Pierre-Laurent Aimard a také světoznámý David Greilsammer, který bude při koncertě střídat dva klavíry a sonáty dvou skladatelů – barokního mistra Domenica Scarlattiho a amerického experimentátora Johna Cage. Jejich sonáty mají překvapivě mnoho společného, podotkl Mikeš.
Návštěvníci festivalu také dostanou možnost vyslechnout futuristickou operu Vítězství nad sluncem. V jednom večeru zazní oratorium Poslední pohanské obřady od Broniuse Kutavičiuse a monumentální Symfonie č. 8 “Antifony” od Miloslava Kabeláče. Lidé ovšem první polovinu programu vyslechnou v evangelickém Červeném kostele, na druhou polovinu přejdou do katedrály na Petrov. Poslední pohanské obřady totiž v katolickém chrámě pořadatelé uvést nemohou.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]