Hudba jako evoluce, nikoli revoluce: Vídeň slaví 150. výročí narození Arnolda Schönberga

V letošním roce si Vídeň připomíná 150. výročí narození Arnolda Schönberga, zdejšího rodáka, skladatele, teoretika a zakladatele tzv. 2. vídeňské školy, která na základech rozšířené tonality přišla s metodou tzv. atonální hudby a dodekafonie a postavila dosavadní hudební myšlení a princip kompozice na zcela nový základ, z nějž dodnes mnozí současní skladatelé a skladatelky vycházejí. Přínos Arnolda Schönberga na hudebním poli je v pravdě evoluční a není proto divu, že celé město oslavami jeho jubilea doslova žije.
Arnold Schönberg (zdroj Arnold Schönberg Center)
Arnold Schönberg (zdroj Arnold Schönberg Center)

Hlavním pořadatelem je pochopitelně Centrum Arnolda Schönberga v čele s jeho novou ředitelkou Ulrike Anton pod záštitou skladatelovy dcery, muzikoložky a prezidentky soukromé nadace Centra Arnolda Schönberga Nurie Schönberg Nono.

Co tedy ve Vídni chystají? Celkem 129 akcí ve spolupráci s 26 partnery na 16 místech lemují první půlrok oslav. Na programu jsou nejen koncerty, ale i přednášky, mistrovské kurzy, světová premiéra Single Player VR-Games k „Erwartung“ op. 17 v Centru Arnolda Schönberga, Hudební spolek Wiener Musikverein věnoval skladateli podstatnou část své dramaturgie, k oslavám se připojil i Wiener Konzerthaus a Universität für Musik und darstellende Kunst Wien.

Centrum Arnolda Schönberga připravilo dvě výstavy „Arnold Schönberg & Karl Kraus“ (do 10. května 2024) a „Mit Schönberg Liebe hören“ (do 14. února 2025), v Exilarte Centru při Vídeňské hudební univerzitě je k vidění výstava „Triangel der Wiener Tradition“ (do 20. prosince 2024). Od května 2024 připravuje Mödlinger Künstlerbund (mkb) projekt nazvaný „12 Farbtöne – In Resonanz mit Arnold Schönberg als Maler“ představující skladatele také jako malíře. Divadlo Na Vídeňce (Theater an der Wien) připravil v prostorách Reaktoru speciální produkci „Freitag, der Dreizehnte“. První půlrok oslav ukončí letní koncert Superar Schulchöre v prostorách divadla MuTh.

Marino Formenti (zdroj Marino Formenti)
Marino Formenti (zdroj Marino Formenti)

Schönbergovo výročí zohlednil ve své dramaturgii i letošní ročník festivalu Wien Modern. Propojit Schönberga se soudobou hudbou je jedním z hlavních motivů, jak ukáže na jaře koncert klavíristy Marina Formentiho. Zpřístupnit Schönbergovo dílo mladé generaci a dětem má projekt „Schönberg auf der Spur“ (Schönbergovi na stopě), jež představuje skladatele prostřednictvím anekdot z jeho života jako člověka a tím otevírá cestu ke snadnějšímu pochopení jeho hudebního odkazu. Na řadě koncertů se podílí i Vídeňští symfonikové a soubor Klangforum Wien. Slavnostní koncert k výročí připravili 26. března 2024 pod taktovkou Kathariny Wincor i Vídeňstí filharmonikové.

Přehled všech včetně mezinárodních akcí lze najít na webové stránce www.schoenberg150.at.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments