Italka v Alžíru – v hlavních rolích Mustafa a Lindoro

Nová inscenace Italky v Alžíru Gioacchina Rossiniho v Divadle J. K. Tyla v Plzni má za sebou již několik repríz. Ta poslední se uskutečnila v pátek 22. října pod taktovkou Jiřího Štrunce.

Gioachino Rossini: Italka v Alžíru, Divadlo J. K. Tyla Plzeň: Jiří Sulženko (zdroj DJKT)
Gioacchino Rossini: Italka v Alžíru, Divadlo J. K. Tyla Plzeň: Jiří Sulženko (zdroj DJKT)

Scéně a celkovému provedení suverénně dominovaly dva výkony – Jiřího Sulženka v roli Mustafy a Daniela Matouška jako Lindora – které výrazným způsobem pozvedly celkovou úroveň inscenace. Jiří Sulženko plným hlasem vyzpíval všechny koloratury, a to i v rychlých tempech, které Jiří Štrunc pro několik výstupů zvolil. Výborně zněla i jeho vysoká hlasová poloha. Svým vyváženým hereckým projevem s přirozenou komediálností a nadhledem vytvořil na scéně skutečně zábavnou a vtipnou figuru. Stejně jako Daniel Matoušek, který vládne příjemně barevným lyrickým tenorem s kulatým tónem. V jeho koloraturách se neztratila ani nota, dobrou kvalitu měly i nejvyšší tóny. Díky svému zjevnému hereckému talentu byl na jevišti zcela přirozený a se svým vystupováním dokázal být hybatelem děje i navzdory nepříliš vstřícnému kostýmu.

V dalších rolích vystoupili sólisté známí z předešlých provedení. Titulní roli Isabelly ztvárnila Jana Piorecká, Mustafovu ženu Elvíru Zuzana Koś Kopřivová, její společnici Zulmu Ivana Šaková, Isabellina průvodce Tadea Jiří Hájek, velitele alžírských korzárů Halyho Jevhen Šokalo. Všichni podali standardní výkony známé z předchozích provedení. Překvapila nevyrovnanost výkonu pánského sboru, například nejednotnými nástupy hned v začátku opery (sbormistr Jakub Zicha). Výkony Jiřího Sulženka a Daniela Matouška dodaly tomuto představení jiskru. Byla to opera o Mustafovi a Lindorovi.

Gioachino Rossini: Italka v Alžíru, Divadlo J. K. Tyla Plzeň: Jana Piorecká, Daniel Matoušek (zdroj DJKT)
Gioacchino Rossini: Italka v Alžíru, Divadlo J. K. Tyla Plzeň: Jana Piorecká, Daniel Matoušek (zdroj DJKT)

Gioacchino Rossini: Italka v Alžíru
22. října 2021 od 19:00 hodin
Divadlo J. K. Tyla v Plzni – Velké divadlo

Osoby a obsazení:
Mustafa: Jiří Sulženko
Elvíra: Zuzana Koś Kopřivová
Zulma: Ivana Šaková
Haly: Jevhen Šokalo
Lindoro: Daniel Matoušek
Isabella: Jana Piorecká
Taddeo: Jiří Hájek

Pánský sbor a orchestr opery DJKT, Balet DJKT
Dirigent: Jiří Štrunc

Režie: Jakub Hliněnský
Scéna, kostýmy a projekce: Aleš Valášek
Dramaturgie: Zbyněk Brabec
Sbormistr: Jakub Zicha

Mohlo by vás zajímat


2 4 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments