Jaký byl soukromý život Marie Callas? V Řecku vystavují osobní věci slavné primadony

Maria Callas (zdroj flickr.com/Sharon Mollerus)

V řecké metropoli Athénách se koná výstava dvou set osobních předmětů slavné sopranistky Marie Callas, která zemřela před čtyřiceti lety. Sbírka soukromého sběratele na akci pod názvem Maria Callas – živoucí mýtus je vystavená v sídle Nadace B. & M. Theocharakisových.

„Je velmi obtížné si vůbec představit, jak její soukromý život vypadal,” řekl šéf nadace Fotis Papathanasiu. „Co vidíte, je osoba, za kterou se táhla tragická stopa ve všech aspektech jejího života,” vyjádřil se.

Mezi předměty k vidění jsou luxusní kabelky značky Bulgari nebo Gucci, z nichž tu druhou pěvkyně obdržela darem od monacké kněžny Grace. Převládají ale věci připomínající její vztah s magnátem Aristotelem Onassisem. Ten umělkyni nakonec zklamal tím, že se oženil s Jacqueline Kennedy.

Maria Callas (původně Kalogeropulos) se narodila řeckým přistěhovalcům v New Yorku. Jako dítě se s rodinou vrátila do Řecka, kde studovala zpěv. Debutovala v patnácti letech a svou hvězdnou kariéru zahájila v roce 1947 ve Veroně. Nejúspěšnější byl pro ni rok 1955, kdy byla na samém vrcholu tvůrčích sil a zpívala v mnoha rolích od Rossiniho komedií až k tragédiím. Po pozvolném sestupu se v roce 1974 představila publiku na svých posledních koncertech.

Maria Callas v roce 1973 (zdroj commons.wikimedia.org / Verhoeff, Bert/Anefo)

Pěvkyně, jež uměla spojit divadlo i operu v jedno, vystupovala v době své největší slávy na všech slavných operních scénách – v milánské La Scale, londýnské Covent Garden i newyorské Metropolitní opeře. Její temně zabarvený soprán, považovaný za nejkrásnější hlas dvacátého století, ale i dramatické nadání vynikly třeba v rolích Tosky, Normy, Lucie, Medey či Isoldy.

Ke konci života žila sama v Paříži a dávala hodiny zpěvu. Zemřela 16. září 1977, kdy jí bylo pouhých třiapadesát let. Její popel byl rozptýlen do vln Egejského moře.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat