Brno chystá Káťu Kabanovou v režii Roberta Carsena, zahajovat s ní bude festival Janáček Brno

Nové nastudování Káti Kabanové v režii Roberta Carsena zahájí pátý ročník mezinárodního bienále Janáček Brno. Na repertoáru Národního divadla Brno zůstane i po přehlídce, a to jako první režie jedenašedesátiletého Kanaďana Carsena v Česku.

Robert Carsen (zdroj YT)
Robert Carsen (zdroj YT)

Hudebním nastudováním byl pověřen Ondrej Olos. Program nového ročníku dnes představili pořadatelé.

Letošní přehlídka potrvá od 7. do 18. října, na programu je 24 produkcí ve 12 sálech. Jednu programovou linii představují operní inscenace, druhá se zaměří na sborovou tvorbu, třetí na žánrové přesahy díla Leoše Janáčka. Rozpočet se pohybuje kolem 25 milionů korun. Jde o dvojnásobný nárůst, uvedl ředitel pořádajícího Národního divadla Brno Martin Glaser. Peníze se podle něj projeví na kvalitě festivalu, rozsah zůstává srovnatelný.

Mottem přehlídky je Očekávání, tedy název monodramatu Arnolda Schönberga, které je taktéž na programu. Slovo očekávání podle pořadatelů zároveň vystihuje pocity Evropanů na počátku dvacátého století i v současnosti. “Stejně jako Janáček a jeho souputníci prožíváme zlomové období dějin a čekáme, kam se naše civilizace bude vyvíjet,” uvedl Martin Glaser.

Leoš Janáček (foto archiv)
Leoš Janáček (foto archiv)

Státní divadlo Norimberk přijede s operou Z mrtvého domu v režii Španěla Calixta Bieita. Opera Göteborg ve spolupráci s brněnským operním domem uvede Schönbergovo Očekávání a Modrovousův hrad od Bély Bartóka v režii uznávaného Davida Radoka a pod taktovkou Marka Ivanoviće. Novou ambicí festivalu je představit současnou operní tvorbu v konfrontaci s Janáčkovým dílem. Letos padla volba na operu Ondřeje Adámka Seven Stones from the Tower of Babel.

Dalším programovým magnetem se má stát recitál světoznámého tenoristy Iana Bostridge v doprovodu klavíristy Julia Drakea, svůj recitál na festivalu bude mít také sopranistka Martina Janková za klavírního doprovodu Ivo Kahánka. Ve sborové linii zazní tvorba Janáčka a jeho současníků i následovníků v podání pěti kvalitních těles. Žánrové přesahy Janáčkova díla naznačí hudebníci jako jazzový klavírní virtuóz Emil Viklický a zpěvačka a houslistka Iva Bittová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments