Komorní cyklus JFO: Díla českých mistrů a vystoupení vycházejících hvězd

Pokračuje cyklus komorních koncertů Janáčkovy filharmonie, který klade důraz na dramaturgickou originalitu a dokonalou interpretační propracovanost. V pondělí 13. února 2023 se ve Vesmíru od 19:00 hodin představí Doležalovo kvarteto a klavírista Martin Kasík. Na koncertě zazní díla českých mistrů Josefa Myslivečka, Vítězslava Nováka nebo jeho učitele Antonína Dvořáka. O tři dny později, ve čtvrtek 16. února od 18:00 hodin, JFO doprovodí ve Vesmíru také další mladé umělce.

Doležalovo kvarteto (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Doležalovo kvarteto (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Doležalovo kvarteto se vrací do naší komorní řady, tentokrát s ryze českým programem. Zejména kvartet Josefa Myslivečka a kvintet Vítězslava Nováka slýcháme na podiích málokdy. Je to tedy vzácná příležitost vychutnat si právě tyto skladby a k tomu snad nejslavnější komorní dílo Antonína Dvořáka. Bude to mimořádně zajímavý večer,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

Druhý koncertní večer Janáčkovy filharmonie bude ve stejném týdnu patřit francouzským a ruským mistrům v podání začínajících umělců. Představí se pod vedením asistenta šéfdirigenta Maroše Potokára.

„Koncert mladých interpretů bude z dramaturgického hlediska rovněž velmi atraktivní. Autoři jako Chausson, Francaix či Borne nám mohou výrazně rozšířit náš hudební rozhled. Je to hudba skvělá, energická, vášnivá a dobře se poslouchá,“ doplnil ředitel JFO Jan Žemla.

Na úvod zazní pozdně romantická skladba Poème od Ernsta Chaussona, jde o jedno z posledních autorových děl, který zemřel mladý při tragické nehodě na kole. Skladatel a klavírista Jean Françaix patří k nejhranějším francouzským skladatelům druhé poloviny 20. století. Čtyřvětý Koncert pro klarinet a orchestr nese prvky novoromantismu. Ruský houslista a skladatel Julius Conus se narodil do hudební rodiny a hudbu studoval na Moskevské konzervatoři. V případě Houslového koncertu se jedná o nejznámější a patrně i nejzdařilejší skladatelovo dílo. Jako poslední zazní skladba Fantazie „Carmen“ pro flétnu a orchestr od francouzského skladatele a flétnisty Françoise Borna. Dílo patří k jeho nejslavnějším a dodnes se drží na špici repertoáru flétnistů po celém západním světě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments