V Janáčkově divadle našli při rekonstrukci azbest, zavřeno bude o něco déle a opravy se prodraží

Opravy Janáčkova divadla v Brně budou delší a dražší, než se očekávalo. Stavbaři, kteří tam nastoupili na začátku prázdnin, objevili nebezpečné azbestové materiály, což ovlivní rozsah víceprací i schválený harmonogram. "Nyní vzniká návrh, jak se s takovým množstvím azbestu vyrovnat, bude ho muset zlikvidovat nějaká odborná firma," řekl dnes novinářům ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.
Janáčkovo divadlo (foto archiv)

Ředitel brněnského Národního divadla Martin Glaser očekává, že opravy se prodraží o jednotky milionů a prodlouží o jeden či dva měsíce. Divadelníci doufají, že nejpozději na začátek festivalu Janáček Brno v listopadu 2018 bude scéna s největším jevištěm v České republice opravená a připravená pro každodenní provoz.

Azbest se dříve masivně využíval ve stavebnictví, zejména kvůli odolnosti proti žáru. Prokázaly se však jeho zdravotně škodlivé vlastnosti a nyní je v Česku jako stavební materiál zakázaný. V Janáčkově divadle jej stavbaři našli v rozvodech a strojovnách vzduchotechniky a v protipožárních klapkách. Na dalších místech jsou azbestocementové izolační panely.

Stavbaři převzali divadlo 30. června. Jejich úkolem bylo provést opravy v následujících čtrnácti měsících. Firmy Metrostav, IMOS a OHL uspěly v tendru s nabídkou 524 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Divadelníci původně doufali, že se do budovy vrátí po prázdninách roku 2018.

Janáčkovo divadlo (foto archiv)

Cílem oprav je rozšířit sociální zázemí, zmodernizovat prostory pro diváky i zaměstnance, jevištní technologie a veškeré rozvody. Oproti původním plánům se stavebníci zaměřili také na střechu, je ve špatném stavu. Monumentální Janáčkovo divadlo se sálem pro třináct stovek diváků vzniklo v první polovině šedesátých let minulého století podle projektu kolektivu brněnských architektů.

Už nyní je jasné, že probíhající rekonstrukce Janáčkova divadla ekonomickou situaci divadla negativně ovlivní. V příští sezoně divadlo ani jednou nevyužije svou největší scénu. Našlo sice různé alternativní prostory, což s sebou však nese náklady za nájemné a náročnější produkci. Divadlo musí také platit za uskladnění věcí vystěhovaných kvůli opravám z Janáčkova divadla.

Národní divadlo Brno v minulé sezoně mírně zvýšilo tržby, přiblížily se 60 milionům korun. Návštěvnost ale klesla, a to zejména kvůli tomu, že se v posledních měsících sezony připravovala rekonstrukce Janáčkovy scény. Přesto divadlo v nové sezoně neomezí počet novinek. Plánuje se celkem devatenáct premiér, z toho baletní West Side Story a operu Faust a Markétka divadlo uvede na brněnském výstavišti a jednu z činoher v šapitó v Lužánkách. Ostatní produkce najdou zázemí v Mahenově divadle a Redutě, oznámili dnes novinářům umělečtí šéfové souborů.  O konkrétní podobě nové operní a baletní brněnské sezony jsme zevrubně již informovali, zprávu najdete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat