Konzervatoř Taneční centrum Praha letos slaví třicet let

Taneční centrum Praha letos slaví významný milník své historie, je tomu třicet let od chvíle, kdy se tato vzdělávací a umělecká instituce transformovala na konzervatoř. Oslavy výročí vyvrcholí slavnostním večerem s názvem Rok české hudby a taneční divadlo, který proběhne 12. června ve Stavovském divadle.
Taneční centrum Praha (foto Jan Urbánek)

Tradice Tanečního centra Praha sahá až do roku 1961, kdy bylo součástí tehdejšího undergroundu, v roce 1977 nad ním převzala záštitu Univerzita Karlova spolu se zahraničními osobnostmi a odborníky. V 70. letech mělo Centrum kolem 150 studujících a zhruba dvacetičlenný soubor, jenž produkoval kolem padesáti představení ročně.

„Po roce 1989 jsme již veškeré síly věnovali vzniku unikátní vzdělávací koncepce ‚konzervatoř – gymnázium‘. Pomohli nám opět zahraniční experti (se zásadní supervizí Jiřího Kyliána a významných uměleckých center), důležitým impulzem byl také podrobný rozbor našeho tanečního školství a pozice tanečního umění v naší živé kultuře. První ročník jsme otevřeli 1. září 1994 v našem kultovním sídle – v menze UK na Větrníku. První absolventy jsme vypustili v roce 2002 – dnes už jich je 207. V roce 1999 jsme transformovali původní soubor na čistě studentské juniorské těleso Balet Praha Junior, které letos slaví pětadvacáté výročí. O pět let později vznikl kvůli velké poptávce ještě Baby Balet Praha, jemuž je letos již dvacet let. Obě tělesa mají plně profesionální dramaturgické, umělecké i pedagogické vedení, produkci, umělecko-technický provoz scénických technologií a rehabilitační péči,“ připomíná předseda správní rady a manažer TCP Antonín Schneider.

Taneční centrum Praha (foto Anna Rasmussen)

Za posledních deset let uvedly soubory TCP na 18 nových premiér a uspořádaly přes 800 představení ve více než 100 městech České republiky. Současně po celou dobu existence soubory i samotná konzervatoř dbají na podporu dětských tanečních center a Základních uměleckých škol, pravidelně spolupracují s řadou uměleckých institucí včetně Národního divadla, Baletu Jihočeského divadla, Pražského komorního baletu, České televize, FOKu a dalších.

V září 2021 byl v revitalizovaném památkově chráněném branickém pivovaru otevřen Dům tanečního umění Praha, který Taneční centrum Praha sdílí s řadou dalších institucí – s Pražským komorním baletem, agenturou Mezinárodní centrum tance, Nadací tanec a divadlo, Nadačním fondem a Institutem Pavla Šmoka a taneční školou Terpsichore – a poskytuje tak prostor pro rozvoj taneční kultury. V mimoškolním čase využívá systém ‚open gate‘ pravidelně 6 institucí (cca 180 dětí i dospělých, sportovní organizace a nezávislí taneční umělci).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments