Letošní ročník festivalu Smetanova Litomyšl byl rekordní

Hudebním večerem sestaveným z oblíbených skladeb, které jsou věnovány ceremoniálům, filmům i sportovním událostem, skončil 7. července 61. ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Hostem posledního večera nazvaného Velké finále byl Sbor Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Všech 43 pořadů vidělo kolem 30.000 diváků, řekl ředitel festivalu Jan Pikna.
H. Berlioz: Faustovo prokletí – Smetanova Litomyšl 2019 (zdroj SL)

Letošní ročník byl rekordní, jak počtem pořadů, tak počtem návštěvníků i vysokými teplotami. Až na jedno představení, které jsme museli na půl hodiny přerušit, jsme kvůli počasí nezrušili žádný koncert,” řekl Pikna.

Festival je druhý nejstarší v Česku, uvádí operní inscenace, koncertní provedení oper, galakoncerty i písňové večery. Festival přesahuje do různých žánrů. Téměř každý rok v Litomyšli vystupují tři národní divadla, čeští i zahraniční interpreti. Tradičně zaznívají díla litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany.

Letos byla mimořádně rozsáhlá operní řada s deseti tituly. Festival přinesl nové nastudování Dalibora, Hry o Marii Bohuslava Martinů či rockovou operu Jesus Christ Superstar. Zazněla také nová opera Charlotte: Tříbarevná hra skladatele Aleše Březiny.

Festival začal 13. června, původně nabízel stejně jako loni 41 pořadů, dva se ale ihned vyprodaly, proto organizátoři nabídli jejich reprízy, 43 pořadů je tak v historii festivalu zatím nejvíc. “Atakujeme rekordní účast kolem 30.000 diváků díky tomu, že jsme uvedli rekordní počet pořadů,” řekl Pikna. Návštěvníci ovšem nemuseli mít jen vstupenky, některé koncerty zhlédli i v Klášterních zahradách na projekčním plátně. Poslední koncert rovněž pořadatelé přenášeli na plátno.

Festivalové zahrady nabídly čtyři přenášené pořady. Ve třetím ročníku jsme se zaměřili na mladé hudebníky, účinkoval například balet Národního divadla, byly workshopy pro děti,” řekl Pikna.

Od společného tématu pro celý festival pořadatelé ustupují, je komplikované najít spojení pro každý den. Ale nabízejí tematické koncertní řady, třetím rokem pokračovalo téma Faust. Festival uvedl Faustovo prokletí od Hectora Berlioze a varhanní koncert Faust skladatele Petra Ebena.

Festival si mimo jiné připomněl 30 let od sametové revoluce uvedením pořadu s texty Václava Havla.

Letošní ročník byl o den delší než předchozí. Jubilejní 60. ročník festivalu se 41 pořady organizátoři prodali přibližně 29.000 vstupenek. Hudební akci doprovází i výtvarný festival, letos se konal 15. ročník. Smetanova výtvarná Litomyšl nabídla 26 výstavních projektů a stálých expozic, konala se ve městě i v galeriích v okolí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat