Liberecké divadlo je ve špatném stavu. Kdo zaplatí mnohamilionovou rekonstrukci?

Liberec bude zjišťovat, v jak špatném stavu je historická budova Divadla F. X. Šaldy. V tristním stavu je hlavně zázemí. Výsledky z takzvaného stavebně-historického průzkumu poslouží jako podklad k chystané rekonstrukci divadla. Dnes to sdělil primátorův náměstek pro kulturu Ivan Langr (Změna pro Liberec).

Náklady na kompletní obnovu památky z konce devatenáctého století radnice předběžně odhaduje na 200 až 350 milionů korun. Přesnější odhad bude mít po dokončení stavebně-technického průzkumu, který by se měl uskutečnit ještě letos. „Zmapuje, v jaké kondici se nacházejí jednotlivé části a konstrukční prvky, což předurčí vlastní rozsah rekonstrukce,” uvedl Ivan Langr.

Divadlo F. X. Šaldy Liberec (zdroj commons.wikimedia.org / foto Jiří Sedláček – Frettie)

V městském divadle, které bylo otevřeno v roce 1883, je za zenitem zejména zázemí. Třeba orchestr má improvizované šatny pod jevištěm bez jakéhokoli vybavení. Nevyhovující jsou i technologie, které jsou mnohdy staré i přes šedesát let. Divadlu chybí i lepší vybavení pro jeviště. Průzkum budovy bude stát zhruba půl milionu korun. Na něj by v příštím roce mělo navázat zpracování projektové dokumentace, která si odhadem vyžádá dalších 10 až 15 milionů korun.

O nutnosti rekonstruovat divadlo se v Liberci mluví dlouho. Jeho částečná modernizace byla před několika lety dokonce zařazena mezi zamýšlené projekty Integrovaného plánu rozvoje města. Liberec plánoval, že nové zázemí vybuduje v podzemí vedle divadla. Před čtyřmi lety ale město od tohoto plánu ustoupilo. Finančně na tom bylo špatně a u projektu za více než 100 milionů nebylo schopno dát 15 milionů korun na spoluúčast.

Město je nyní sice v lepší finanční kondici, přesto podle Langra stále není v jeho možnostech zaplatit celou modernizaci. O spolupráci chce proto žádat Liberecký kraj a získat i podporu ministerstva kultury. Cílem je dokončit rekonstrukci budovy do roku 2027. Stavebně-technický průzkum by měl ukázat, zda je možné modernizaci rozdělit na etapy, nebo se musí udělat najednou. Způsob rekonstrukce může ovlivnit ještě jedna zvažovaná varianta, a to získání nějaké budovy v bezprostředním okolí divadla. V ní by město vybudovalo zkušebny a další zázemí divadla a obě budovy propojilo tunelem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat