Luksovo Collegium představilo svoji novou sezonu, z Pražské křižovatky se vrací do Rudolfina

Koncertní řada souboru staré hudby Collegium 1704 se v nové sezoně 2016/2017 přestěhuje z kostela sv. Anny – Pražské křižovatky zpět do Rudolfina, dva programy jsou ohlášeny v kostele sv. Šimona a Judy. Dlouhodobě narůstající zájem publika o vystoupení souboru se pak odrazí v zařazení repríz všech večerů. Novináře o tom dnes informoval umělecký vedoucí a dirigent Collegia 1704 Václav Luks.

Collegium 1704 (foto Petra Hajská)
Collegium 1704 (foto Petra Hajská)

„Pražskou křižovatku prozatím opouštíme z různých, převážně praktických důvodů. Především jde o nedostatečnou kapacitu, je to dáno i dramaturgií, která vychází více vstříc Rudolfinu,“ vysvětlil Luks. Zatímco Pražská křižovatka pojme čtyři stovky lidí, do Rudolfina se jich vejde víc než dvojnásobné množství.

Zahajovací koncerty nové sezony se uskuteční 24. a 25. října a ponesou se v duchu nadcházejícího 450. výročí narození Claudia Monteverdiho, když nabídnou jeho u nás zřídka uváděné Mariánské nešpory. „Jedná se o převratné dílo, ve kterém autor spojuje umění vrcholné vokální polyfonie s nově se rodící operní řečí a instrumentální virtuozitou,“ uvedl Luks. V nové sezoně Collegia 1704 je mimo jiné také připraveno Bachovo Vánoční oratorium, 31. prosince se v pražském kostele sv. Šimona a Judy uskuteční dva silvestrovské koncerty s programem z děl Vivaldiho a Zelenky. Jeho tvorba je vedle kompozic Johanna Sebastiana Bacha a hudby evropských panovnických dvorů stěžejní dramaturgickou linií nové sezony.

Program únorového koncertu svým zaměřením na hudbu královské kaple ve Versailles naváže na provedení francouzského repertoáru minulých sezon, ohlášen je Lully či Rameau. Velikonoční koncerty souboru pak 6. a 7. dubna s programem Janových pašijí Johanna Sebastiana Bacha povede dánský dirigent Lars Ulrik Mortensen, vedoucí tělesa Concerto Kodaň. Z hostujících pěvců se v průběhu sezony s Collegiem 1704 představí například francouzská mezzosopranistka Lucile Richardot či český basista Jan Martiník.

Ještě před začátkem sezony čeká Collegium 1704 několik festivalových vystoupení. Soubor 2. června na Pražském jaru vystoupí s kontratenoristou Andreasem Schollem, zavítá také na prestižní festival do Salcburku, do slavné londýnské Wigmore Hall, na francouzský Festival de La Chaise-Dieu nebo na varšavský festival Chopin a jeho Evropa. Naplánovaná je také druhá část nahrávání Zelenkových triových sonát, k jejichž vydání by mělo dojít ještě před koncem roku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat