Malá mořská víla má v Baletu ND svoji původní premiéru. Podívejte se na videoreportáž

Malá mořská víla, nová inscenace Baletu Národního divadla, má premiéru dnes večer na scéně Stavovského divadla. Podle slavné pohádky Hanse Christiana Andersena novinku připravilo režijní duo Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský spolu s choreografem Janem Kodetem, hudba je z dílny Zbyňka Matějů. Titulní roli tančí Magdalena Matějková, pří zítřejší druhé premiéře ji vystřídá Alina Nanu.

Zbyněk Matějů: Malá mořská víla - Aya Watanabe (Cizí princezna), Ondřej Vinklát (Princ), Magdalena Matějková (Malá mořská víla) - ND Praha 2016 (foto Martin Divíšek)
Zbyněk Matějů: Malá mořská víla – Aya Watanabe (Cizí princezna), Ondřej Vinklát (Princ), Magdalena Matějková (Malá mořská víla) – ND Praha 2016 (foto Martin Divíšek)

Příběh o velké lásce mořské víly k pozemskému princi je první baletní premiérou současné sezony první scény. Scénograf Jakub Kopecký pro to, aby evokoval pohyb bytostí obývajících moře pod vodní hladinou, hrdiny představení nechává jakoby létat na lanech nad jevištěm. Vzniká tak iluze plavání, potápění i utonutí. Tanečníci včetně obou představitelek hlavní role musí zvládat téměř kaskadérské kousky – horolezecký sedák a adrenalinový pohyb v několikametrové výšce obvykle nepatří k běžným denním činnostem primabalerín, komentoval chystanou premiéru bulletin Baletu Národního divadla.

Pohádkový příběh o mořské panně, která se zamilovala do lidského prince, pro nějž se rozhodla stát člověkem, napsal Hans Christian Andersen v roce 1836. Do Malé mořské víly vetkl svou hlubokou touhu po lásce, ale i následnou marnost z toho, že se nikdo nedozví o tomto citu ani o následné oběti. Vypráví o tragické lásce mořské bytosti k pozemskému princi, pro nějž obětuje to nejcennější, co má – svůj hlas a život.

Podívejte se na naši videoreportáž, kterou v průběhu závěrečných zkoušek této původní novinky připravil a právě dokončil dokumentarista Robo Melo.

Recenzi nové inscenace Baletu Národního divadla připravujeme.

 

Zbyněk Matějů:
Malá mořská víla
Libreto: Jan Kodet, Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Choreograf: Jan Kodet
Režie: SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský)
Hudební nastudování: Andreas Sebastian Weiser
Dirigent: Andreas Sebastian Weiser (alt. David Švec)
Scénografie: Jakub Kopecký
Kostýmy: Alexandra Grusková
Balet Národního divadla
Orchestr Národního divadla
Premiéry 10. a 11. listopadu 2016 Stavovské divadlo Praha

Malá mořská víla – Magdalena Matějková / Alina Nanu
Princ – Ondřej Vinklát / Matěj Šust
Babička – Tereza Podařilová / Miho Ogimoto
Čarodějnice – Michaela Wenzelová / Klára Jelínková

Serafín – Mathias Deneux / Jonáš Dolník
Cizí princezna – Aya Watanabe / Kristina Kornová
Král / Otec – Marek Svobodník / Michal Štípa
Mladá čarodějnice – Alice Petit
Milenec – Giovanni Rotolo
Královna / Matka – Michaela Černá
Strážce majáku – Dadja Altenburg-Kohl

www.narodni-divadlo.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat