Moravské divadlo symbolicky podpoří běloruské protivládní organizace

Moravské divadlo Olomouc se rozhodlo upozornit na nepříznivou společenskou situaci v Bělorusku a symbolicky podpořit tamní nevládní a neziskové organizace. Ve čtvrtek 25. března se tak budova divadla zahalí do barev historické státní vlajky. Podporu vyjádří rovněž Unie výtvarných umělců Olomoucka, která červenou a bílou barvou nasvítí Galerii města Olomouce na Dolním náměstí.
Moravské divadlo Olomouc (Foto: Jiří Komárek / Creative Commons / CC-BY-SA)
Moravské divadlo Olomouc (Foto: Jiří Komárek / Creative Commons / CC-BY-SA)

Aktualizace: doplnili jsme informace o politické situaci v Bělorusku
Vedení Moravského divadla oslovilo mezinárodní sdružení Občanské Bělorusko, jehož cílem je podporovat rozvoj běloruských nevládních organizací a rozvíjet jejich vzájemnou spolupráci s českými partnery. K iniciativě se již dříve přidala divadla v Praze či Brně. „Dohodli jsme se na termínu 25. března. V tento den v roce 1918 byla vyhlášena Běloruská lidová republika. Původní červenobílá státní vlajka je dnes symbolem protestu proti současnému vládnímu režimu. Proto jsme se rozhodli nasvítit v těchto barvách budovu našeho divadla a vyjádřit tak solidaritu s občany Běloruska, kteří touží po svobodě, jednotě a demokracii,” uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Divadlo na Horním náměstí se do červené a bíle zahalí ve čtvrtek 25. března od 18 do 20.30 hodin. Už o den dříve se na budově objeví velký banner s nápisem „Free Belarus“ (Svobodné Bělorusko). Podporu vyjádří i Unie výtvarných umělců Olomoucka. „Nemluvím jen za sebe, ale za mnoho výtvarníků, kteří jsme zažili totalitu a zákazy tvořit svobodně. Nepřestane pro mě být prioritou bojovat za svobodu projevu a lidská práva,“ uvedl předseda Unie výtvarných umělců Olomoucka Oldřich Schnabl.

Běloruskem zmítají od loňského léta protesty proti autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka, který se po srpnových prezidentských volbách znovu nechal vyhlásit vítězem hlasování. Opozice pokládá volby za zfalšované, jejich výsledky odmítla uznat i Evropská unie. EU uvalila sankce na Lukašenka a jeho spolupracovníky, podezřelé ze zfalšování voleb a porušování lidských práv při potlačování protestů. Lukašenko, který vládne zemi od roku 1994, tvrzení i požadavky opozice na svou demisi odmítá.

Běloruskou historickou vlajku na znamení solidarity s běloruskou opozicí vyvěsil již dříve také Senát, brněnská radnice či Liberecký kraj, stejně jako řada institucí po celém světě. Tuto vlajku nyní stát oficiálně nepoužívá, ale stala se symbolem opozice. Byla používána v krátkých obdobích formování běloruské nezávislosti, v letech 1918 až 1919, a při novodobé emancipaci moderního běloruského národa po rozpadu Sovětského svazu v letech 1991 až 1995.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments