Navždy spolu! A Chaplin v Plzni, (S)tvoření v Liberci a pocta Bernsteinovi v Londýně

  1. 1
  2. 2
  3. 3


Pod pokličkou: Šaldovo divadlo a (S)tvoření

V baletu libereckého Divadla F. X. Šaldy chystá premiéru Alena Pešková. Inspirační zdroj nalezla ve staročínské filozofii taoismu, v principu pěti elementů a v pěti lidských emocích – hněvu, radosti, zádumčivosti, žalu a strachu. Choreografka přizvala ke spolupráci skladatelku Gabrielu Vermelho, která složila k připravovanému (S)tvoření hudbu. Interprety její kompozice se stanou bubeníci z liberecké skupiny Aries a naživo svou hrou na různorodé bicí nástroje doprovodí tanečníky přímo na jevišti. Také tanečníkům se tímto hudebně-tanečním představením otevírají další možnosti a nové výzvy: zpěv, mluvené slovo, práce s rekvizitou, jakou je otevřený oheň, voda, hlína či dřevo. Premiéra se bude konat 6. dubna, fotografie ze zkoušek si můžete prohlédnout zde:


Britové vzdávají taneční poctu Leonardu Bernsteinovi

Ve čtvrtek 15. března bude mít v Londýně premiéru nová produkce Royal Ballet – Bernstein Centenary, program k oslavě stého výročí narození amerického hudebního skladatele Leonarda Bernsteina (25. srpna 1918 – 14. října 1990). A i když výročí samo připadá až na srpen, představení ke skladatelově poctě bude mít premiéru už teď. Komponovaný večer společně připravili tři hlavní choreografové spojení s tímto souborem, Wayne McGregor, Christopher Wheeldon a Liam Scarlett. Bernsteina uctí jako osobnost, která byla jednou z prvních, jíž se podařilo zaujmout jak nejširší publikum, tak odbornou kritiku, a jejíž hudba tak často inspirovala tanec. Stačí vzpomenout spolupráci s choreografem Jeromem Robbinsem, třeba balet Fancy Free a samozřejmě taneční kreace pro muzikál West Side Story.

Premiérový program zahrnuje dvě světové premiéry, jejichž autory jsou Wayne McGregor a Christopher Wheeldon, přičemž pro oba z nich je to také první práce s Bernsteinovou hudbou. Liam Scarlett se vrací s choreografií The Age of Anxiety (Věk úzkosti), kterou vytvořit v roce 2014 na Bernsteinovu 2. symfonii, inspirovanou básní Wystana Hugha Audena, reflektující společenskou skepsi po druhé světové válce. Wayne McGregor přichází s choreografií Yugen a Christopher Wheeldon s dílem Corybantic Games. Yugen je slovo označující v japonštině půvab a křehkost. McGregorova choreografie odkazuje názvem zase k antice. Korybanti byli tanečníci, kteří divokým tancem uctívali frýžskou bohyni Kybelé. Vypadá to tedy na program plný kontrastů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat