New York ve znamení Rusalky. Na premiéru míří i Beňačková, Vašáryová a Fleming

V galerii Českého centra v New Yorku dnes začíná výstava unikátního rukopisu opery Rusalka Antonína Dvořáka ze sbírek Národního muzea. Vedle jediného autentického notového záznamu si zájemci do 23. února mohou prohlédnout další předměty a dokumenty, například originál libreta opery o nešťastné víle, Dvořákův americký skicář, scénické návrhy a kostýmy. Den po zahájení výstavy newyorská Metropolitní opera uvede premiéru nového nastudování této nejhranější Dvořákovy opery.

Rusalka – titulní strana partitury (zdroj antonin-dvorak.cz)

„Národní muzeum spravuje nejrozsáhlejší a nejvýznamnější soubor dvořákovských materiálů na světě a vystavené předměty patří opravdu mezi unikáty. Mezi nimi však vyniká zejména autografní partitura Rusalky, kterou vystavujeme zcela výjimečně a v zahraničí je nyní dokonce vystavena vůbec poprvé. Kompletní partituru si pak zájemci budou moci prolistovat v elektronické podobě na tabletu,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstavu zahájí český ministr kultury Daniel Herman, který je od pondělí v USA na pětidenní pracovní návštěvě a ve čtvrtek se zúčastní premiéry Rusalky v Metropolitní opeře.

Metropolitní opera New York (foto archiv)

Při příležitosti nového nastudování Dvořákovy Rusalky do New Yorku zavítají hned tři její slavné představitelky – Gabriela Beňačková, která si Rusalku zazpívala právě v Metropolitní opeře při tamní premiéře v roce 1993, Magda Vašáryová, představitelka nešťastné víly ve filmové verzi z roku 1977, a americká sopranistka Renée Fleming, jejíž kostýmy budou součástí výstavy.

Sopranistka Gabriela Beňačková se také sejde s tenoristou Petrem Nekorancem, který na konci ledna zvítězil v jedné z nejvýznamnějších pěveckých soutěží, Mezinárodní soutěži Francesca Viñase, pořádané v Barceloně.

Rusalku v Metropolitní opeře 2. února uvedou teprve potřetí v historii. Režisérkou české pohádkové opery je Američanka Mary Zimmerman, v titulní roli se představí světoznámá lotyšská sopranistka Kristine Opolais. Newyorská scéna nabídla posluchačům Dvořákovu operu zatím naposledy v roce 2014. Roli Rusalky tehdy ztvárnila Renée Fleming pod vedením rakouského režiséra Otto Schenka. Autorem libreta romantické pohádkové opery Rusalka je Jaroslav Kvapil, dokončena byla v roce 1900 a premiéru měla 31. března 1901 v Národním divadle.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat