New York ve znamení Rusalky. Na premiéru míří i Beňačková, Vašáryová a Fleming

V galerii Českého centra v New Yorku dnes začíná výstava unikátního rukopisu opery Rusalka Antonína Dvořáka ze sbírek Národního muzea. Vedle jediného autentického notového záznamu si zájemci do 23. února mohou prohlédnout další předměty a dokumenty, například originál libreta opery o nešťastné víle, Dvořákův americký skicář, scénické návrhy a kostýmy. Den po zahájení výstavy newyorská Metropolitní opera uvede premiéru nového nastudování této nejhranější Dvořákovy opery.

Rusalka – titulní strana partitury (zdroj antonin-dvorak.cz)

“Národní muzeum spravuje nejrozsáhlejší a nejvýznamnější soubor dvořákovských materiálů na světě a vystavené předměty patří opravdu mezi unikáty. Mezi nimi však vyniká zejména autografní partitura Rusalky, kterou vystavujeme zcela výjimečně a v zahraničí je nyní dokonce vystavena vůbec poprvé. Kompletní partituru si pak zájemci budou moci prolistovat v elektronické podobě na tabletu,” uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstavu zahájí český ministr kultury Daniel Herman, který je od pondělí v USA na pětidenní pracovní návštěvě a ve čtvrtek se zúčastní premiéry Rusalky v Metropolitní opeře.

Metropolitní opera New York (foto archiv)

Při příležitosti nového nastudování Dvořákovy Rusalky do New Yorku zavítají hned tři její slavné představitelky – Gabriela Beňačková, která si Rusalku zazpívala právě v Metropolitní opeře při tamní premiéře v roce 1993, Magda Vašáryová, představitelka nešťastné víly ve filmové verzi z roku 1977, a americká sopranistka Renée Fleming, jejíž kostýmy budou součástí výstavy.

Sopranistka Gabriela Beňačková se také sejde s tenoristou Petrem Nekorancem, který na konci ledna zvítězil v jedné z nejvýznamnějších pěveckých soutěží, Mezinárodní soutěži Francesca Viñase, pořádané v Barceloně.

Rusalku v Metropolitní opeře 2. února uvedou teprve potřetí v historii. Režisérkou české pohádkové opery je Američanka Mary Zimmerman, v titulní roli se představí světoznámá lotyšská sopranistka Kristine Opolais. Newyorská scéna nabídla posluchačům Dvořákovu operu zatím naposledy v roce 2014. Roli Rusalky tehdy ztvárnila Renée Fleming pod vedením rakouského režiséra Otto Schenka. Autorem libreta romantické pohádkové opery Rusalka je Jaroslav Kvapil, dokončena byla v roce 1900 a premiéru měla 31. března 1901 v Národním divadle.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na