Studie doporučuje sloučení divadla a filharmonie v Olomouci

Pražská společnost Economic Impact Art v analýze fungování Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc jako nejlepší variantu navrhla jejich sloučení při zachování dvou orchestrů. Vypracování materiálu zadala olomoucká radnice. O analýzu se opře vedení města při rozhodování, v jaké podobě budou obě příspěvkové organizace – divadlo a filharmonie – dál fungovat. Město za analýzu zaplatilo 240.000 korun. O dalším postupu budou radní jednat příští týden v úterý a poté zastupitelstvo 15. prosince 2023.
Viktor Tichák (zdroj Piráti a Starostové)
Viktor Tichák (zdroj Piráti a Starostové)

Analýza doporučuje postupovat dle varianty nazvané SOO, která by znamenala jeden právní subjekt a dva orchestry, které budou schopny zajistit dvě paralelní představení. Kulturní nabídka je v tomto modelu rozšířena, v případě rozvojové varianty výrazně,” komentoval analýzu primátorův náměstek Viktor Tichák.

Analýza se podle Ticháka zabývá podrobným hodnocením současného stavu i srovnáním statistických dat s dalšími institucemi v ČR i zahraničí. Všechny modely obsahují kalkulaci úsporných opatření a analýza nabízí doporučená opatření pro další rozvoj. Zvýšené vlastní výnosy navrhují zpracovatelé investovat například do navýšení počtu technických pracovníků, osobních ohodnocení pro ocenění počtu výkonů a odpracovaných hodin nebo zvýšení výdajů na marketing.

Město začalo o možném sloučení obou institucí mluvit z ekonomických důvodů, problémy s financováním řeší obě kulturní instituce dlouhodobě. Podle Ticháka obě příspěvkové organizace žijí ve značné nejistotě, která se vyznačuje každoročním bojem o podobu jejich rozpočtu. Radní v souvislosti s transformací zdůrazňují, že chtějí zachovat obě značky kulturních institucí.

Proti záměru města sloučit Moravské divadlo s Moravskou filharmonií se již dříve otevřeně postavilo sedm desítek umělců z celé republiky, obavu mají především ze snížení umělecké úrovně. Jejich ředitelé snahu města situaci koncepčně řešit vítají, především z filharmonie však kvůli možnému sloučení zaznívají obavy kvůli ztrátě identity. Podle opozice by se město místo zbrklého a nepřipraveného sloučení obou institucí mělo spíše pokusit získat nové zdroje financování divadla a filharmonie například od Olomouckého kraje či ministerstva kultury.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments