Opatření proti nákaze koronavirem hýbou českou hudební a divadelní scénou

Na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR v souvislosti s výskytem koronaviru COVID-19 se s platností od dnešního dne 10. března 2020 ruší řada představení a koncertů na české kulturní scéně. Stát kvůli epidemii koronaviru zakázal do odvolání veškeré akce s účastí přesahující sto lidí. Toto rozhodnutí dosud přijala vedení většiny divadelních scén i orchestrů po dnešním oznámení premiéra Andreje Babiše, které vzešlo z mimořádného jednání Bezpečnostní rady státu. „Zakazují se od 10. března od 18.00 divadelní, hudební, filmová a další umělecké, sportovní, náboženské akce, trhy, veletrhy, veřejné i soukromé,“ řekl Babiš. Organizátoři se u významných akcí pokusí najít náhradní termín, začnou ale i vracet peníze za vstupenky. Provozovatelé kulturních akcí očekávají finanční ztráty.
Ilustrační foto (Dan Materna)

Česká filharmonie ruší všechny akce nad sto osob konané v Rudolfinu do konce příštího týdne. Naopak programů pro mateřské školy a komorních koncertů pro méně než sto posluchačů se toto rušení nedotkne. Uvedené opatření o rušení koncertů se týká zejména nedělního koncertu se Zoltánem Fejérvárim a Janem Mráčkem a tří abonentních koncertů se Semjonem Byčkovem v příštím týdnu. Stejně tak se ruší koncerty v rámci cyklu Čtyři kroky do nového světa a koncerty Českého spolku pro komorní hudbu. Akce naplánované na dnešní den 10. března 2020 do 18.00 hodin se uskuteční v plném rozsahu. Stejně tak se rušení nedotkne programů pro mateřské školy, které nebyly uzavřeny, a komorních koncertů v Sukově síni Rudolfina, jejichž kapacita je menší než sto osob. Otevřena zůstává i Galerie Rudolfinum. Jednotlivé vstupné za zrušené koncerty se vrací v plné výši. Kompenzace za abonentní vstupenky bude vyčíslena po odvolání vládního opatření podle konečného počtu zrušených koncertů. Externí pořadatelé řeší kompenzaci ve vlastním režimu.

V souladu s rozhodnutím vlády ruší dnešním dnem do odvolání plánovaná představení všech souborů ve všech budovách i Národní divadlo a Státní opera. Zkoušky budou probíhat v upraveném režimu podle pokynů vedení uměleckých souborů. Z důvodu prevence se některé zkoušky opery budou dělit, aby se snížil počet přítomných účastníků zkoušky.

Taktéž se ruší všechna představení v budovách Národního divadla Brno, tedy Janáčkova divadla, Mahenova divadla a divadla Reduta. Vzhledem k tomu, že jde o opatření na dobu neurčitou, bude se vstupné vracet postupně – vždy od následujícího dne po původně stanoveném datu konání představení. Předplatitelům budou představení odehrána v náhradních termínech. Divadlo však nebude hradit případné další náklady spojené se zrušenými představeními.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zrušil bez náhrady koncerty prozatím do konce března 2020. Vstupné se vrací v pokladně FOK v Obecním domě, platby online budou automaticky vráceny na účty plátců.

Vedení Moravského divadla Olomouc též uzavřelo pro veřejnost divadelní budovu. Naplánovaná večerní i dopolední představení jsou zrušená. „Plně respektujeme rozhodnutí vlády České republiky. Prevence vůči koronaviru je pro nás na prvním místě. Zdraví je priorita a jsou chvíle, kdy musí kultura stranou. Již jsme přijali zvýšená hygienická opatření, v souvislosti s nařízením jsme okamžitě zavedli zákaz návštěv v divadle a veškerých edukačních činností a zájmových kroužků v budově. V divadle bude probíhat jen nejnutnější provoz, zkušební proces chystané muzikálové inscenace Donaha! pokračuje v normálním režimu“ uvedl ředitel divadla David Gerneš. Vedení Moravského divadla ruší naplánovaná představení počínaje dnešním dnem až do odvolání. „Divákům nabídneme náhradní termíny představení, prosíme proto, aby si již zakoupené vstupenky ponechali. O případných náhradních termínech či vracení vstupného budeme včas informovat. Naplánovaná školní představení rušíme bez náhrady, školám vrátíme vstupné. Předplatitelé o představení nepřijdou, nabídneme jim náhradní termín v rámci abonmá. Momentálně jsme také až do odvolání zastavili prodej a rezervace vstupenek na naše představení,“ shrnul ředitel.

Národní divadlo moravskoslezské ruší s okamžitou platností všechna představení v Divadlech Antonína Dvořáka a Jiřího Myrona. Dnes se to týká muzikálu Děj se co děj a opery Škola žárlivých, do konce týdne pak ještě muzikálů Edith a Marléne a West Side Story. Také nebudou zítřejší veřejná generálka komedie Revizor ani její premiéra a první repríza v Divadle Antonína Dvořáka. Divadlo zatím neruší tři představení v tomto týdnu naplánovaná v komorním Divadle “12”. Tam je kapacita 60 diváků, rozhodnutí se ale může změnit. Divadlo požádalo diváky, aby zatím vraceli vstupenky na představení v obou velkých divadlech konaná pouze v tomto týdnu, osobně pak zakoupené vstupenky vrací v místech zakoupení.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy ruší zatím představení Příhody Lišky Bystroušky (10. března), Klíčovou dírkou (11. března), Bouře (12. března), Sialská trojčata (12. března), Rigoletto – zájezd do Sedlčan (12. března) společně se zkouškou o den dříve.

Dnešní koncert Janáčkovy filharmonie se přesouvá na 1. června 2020 (vstupenky zůstávají v platnosti), ale koncert Hudba Severu 19. března 2020 se ruší bez náhrady. Zakoupené vstupenky je možno vrátit v místě nákupu, a to do konce měsíce dubna (u abonentek bude majitelům navrácena poměrná část). Peníze za vstupenky zakoupené online budou vráceny na účet do konce dubna 2020.

Koncert, plánovaný na úterý 17. března 2020 v prostorách Národní technické knihovny v Praze 6, ruší i PKF – Prague Philharmonia, která vrací zakoupené vstupenky.

Abonentní koncert Českého filharmonického sboru v brněnském Besedním domě 15. března byl zrušen.

Ze stejných důvodů se odsouvá i vyhlášení letošních hudebních Cen Anděl, které se původně mělo uskutečnit 31. března 2020. “Nové datum předávání Cen Anděl a televizního přenosu oznámíme po dalším jednání s našimi partnery a Českou televizí“, sdělila za pořadatele Lucie Hájková.

Předávání nejstarších tuzemských odborných hudebních cen se mělo uskutečnit v pražském O2 universu. Galavečer byl letos nově otevřen i veřejnosti. “Zakoupené vstupenky na ceremoniál zůstávají v platnosti na nový termín,” uvedla Hájková.

Většina souborů a orchestrů vybízí ke sledování jejich webových stránek, kde budou posluchače informovat o dalších změnách, týkajících se opatření spojených s prevencí proti koronaviru. Ekonomický dopad vládního nařízení, které má bránit šíření koronaviru, se zatím jen odhaduje. Národní divadlo bude vracet vstupné zatím v hodnotě 20 milionů korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat