Operní panorama Heleny Havlíkové (246)

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6

Do kategorie dokumentů byla zařazená také jedna epizoda z třináctidílného portugalského seriálu Super diva – opera pro každého. Energií a nápady nabitá portugalská sopranistka s maďarskými kořeny Catarina Molder v každém z nich „rozebere“ jednu operu tak, že kombinuje reálné záběry z míst, jež souvisejí se skladatelem a vznikem díla a místa děje opery, rozhovory s umělci, fotografie a záběry z různých inscenací, své vlastní komentáře nebo animované záběry ve stylu komiksového cartoonu. Na Zlaté Praze byl ke zhlédnutí díl o Leoncavallově Sedláku kavalírovi. Diváci se vedle výstižně převyprávěného děje můžou podívat, jak by se stejný příběh odehrával v současnosti (samozřejmě v Catarinou Molder v titulní „roli“), poslechnou si Leoncavallovu hudbu v popovém aranžmá i současné kompozice na stejné téma. Molder také odpovídá na otázky, jež jí diváci posílali – co je to verismus a jestli slzy zpěváků na jevišti jsou skutečné. I když erupce vervy, kterou Molder do svého pořadu i coby průvodkyně a moderátorka vkládá, hrozí až třeskem, padesát minut uteče jako nic a mohou se „chytit“ i ti, kteří o operu dosud ani nezavadili nebo ji odmítají. To není málo.

Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha
Soutěžní festival televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů v kategoriích • dokumenty o hudbě, tanci a divadle, • záznamy inscenačního umění a • záznamy hudebních pořadů.
Nová scéna 25. až 28. září 2019.

R. Ščedrin: Lolita – Státní opera / Národní divadlo 2019 (foto Patrik Borecký)

Inspirace na dny příští

Rodion Konstantinovič Ščedrin: Lolita
Hudební nastudování Sergey Neller, režie a pohybová spolupráce Sláva Daubnerová, scéna Boris Kudlička, kostýmy Natalia Kitamikado, světelný design Daniel Tesař, videoart Dominik Žižka a Jakub Gulyás, sbormistr Adolf Melichar, sbormistr Kühnova dětského sboru Petr Louženský, dramaturgie Jitka Slavíková. Orchestr Státní opery, Sbor Státní opery (basy)

Kühnův dětský sbor.

Osoby a obsazení: Lolita – Pelageya Kurennaya / Marta Reichelová, Humbert – Petr Sokolov / Clare Quilty – Alexander Kravets / Aleš Briscein / Charlotte, Lolitina matka – Veronika Hajnová / Daria Rositskaya, Paní Chatfieldová, Slečna Prattová – Michaela Zajmi, Pan Chatfield, Quiltyho spolupijan 2 – Ivo Hrachovec, Sousedka z východu v Eliška Gattringerová, Učitelka hudby, Černá služebná v Sylva Čmugrová, Kostelník, Quiltyho spolupijan 1 – Václav Sibera, Červený pulover – Martin Matoušek, Dvě černé dívky na reklamních tabulích na ulici – Lucie Hájková a Jana Sýkorová.

Národní divadlo Praha, Stavovské divadlo, 1. premiéra 3. října 2019 v 19:00 hodin, 2. premiéra 5. října 2019 v 19:00 hodin.

Jiří Pauer: Žvanivý slimejš
Hudební nastudování a klavírní doprovod Josef Kurfiřt, režie, scéna a kostýmy Lilka Ročáková Rybářová, dramaturgie Zbyněk Brabec, režijní nastudování obnovené premiéry Jakub Hliněnský.

Osoby a obsazení: Slimejš – Miroslav Bartoš / Jakub Hliněnský, Kičibej – Martin Švimberský / Jakub Turek, Saiša – Jana Tolašová / Tereza Hořejšová, 1. opice – Petra Šintáková / Veronika Kaiserová, 2. opice – Bohumila Sommerová / Valentina Mužíková, Malá Saiša – Kristýna Šuhajová / Rozárie Toušová.

Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Malá scéna, obnovená premiéra 5. října 2019 v 17:00 hodin.

Ceny Thálie
Slavnostní vyhlášení Cen Thálie 5. října 2019 ve 20:00 hodin, Národní divadlo a přímý přenos na ČT1.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6

Mohlo by vás zajímat