Osterfestspiele Salcburk: Otello jako bezradný lev ve tmavé kleci

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Je tomu jen něco málo přes dva měsíce, kdy se v drážďanské Semperově opeře uskutečnila netrpělivě očekávaná premiéra jedné koprodukční inscenace. Přestože ji do té doby mohli na jiné scéně zhlédnout diváci v pouhých dvou uvedeních, před saskou reprízou ji díky televizi a internetovým serverům znaly a obdivovaly už desetitisíce operních fanoušků… Nebudu vás dlouho napínat – jednalo se samozřejmě o veristická dvojčata Sedlák kavalír a Komedianti v podobě, v níž ji pro salcburský Velikonoční festival roku 2015 zrežíroval německý multimediální kouzelník Robert Stölzl. Událost, o níž jsme po skončení festivalu informovali zde a po vstupu této produkce do drážďanského repertoáru zde, znamenala jakýsi vrchol tehdy už tříleté spolupráce mezi prestižními Osterfestspiele a Semperovou operou, respektive Staatskapelle Dresden s jejím šéfdirigentem Christianem Thielemannem.

Po úspěchu inscenací Wagnerova Parsifala a Straussovy Arabelly z let 2013 a 2014, v nichž stanula na jevišti salcburského Velkého festivalového domu skutečná světová pěvecká elita, se poměrně rychle pozapomnělo na to, že mezi lety 1967 až 2012 byla tato jarní přehlídka výhradní výkladní skříní Berlínských filharmoniků. A zatímco operní představení jejich nového Velikonočního festivalu v německém Baden-Badenu mají už za sebou i zjevné umělecké propady, mezi něž lze zařadit Pucciniho Manon Lescaut v režii Richarda Eyrea z roku 2014 (která se letos objevila i v newyorské Met a informovali jsme o ní zde, potvrdil stoupající úroveň salcburských slavností pod Thielemannovou taktovkou právě loňský triumf dvojice Cavalleria rusticana I Pagliacci.

Loňský triumf… Přiznám se, že po osobní zkušenosti se Stölzlovým jedinečným jevištním uchopením Mascagniho a Leoncavalových jednoaktovek jsem byl upřímně zvědav na to, jakým způsobem je festival připraven na tento fenomén navázat, nebo ho dokonce ještě překonat. Sedlák s Komedianty s sebou minulý rok v Salcburku vlastně žádný revoluční obrat v operní inscenační praxi ve skutečnosti nepřinesli – dokonce bych řekl, že všechny soudobé trendy a směry spíše velmi elegantně popřeli. Zato v nich Stölzl vyjádřil zcela opulentním a úctyhodným způsobem poctu umění jako takovému. Operní příběh posunuje vpřed postupy známými z filmu a komiksu, vizuálně skládá hold černobílým grafikám i malířské technice, sympaticky dává najevo, že je mu jedno, jaké umění je elitní a jaké je zase považováno za nízké. Už samy zápletky veristických dvojčat mají koneckonců blíž k brakové literatuře než k jakékoli jiné… Režisérovo vidění obou krváků je zkrátka jedinečným pokusem o kompendium západního umění za posledních sto let a jako takové si zaslouží maximální pozornost.

Co se týče letošní náplně Velikonočního festivalu, předurčilo ji jednoznačně výročí čtyř set let od úmrtí Williama Shakespeara. Připomínky jeho her v podobě Čajkovského předehry Romeo a Julie nebo ouvertury ke Snu noci svatojánské Mendelsohna Bartholdy se tak objevily v sérii koncertů, řízených Christianem Thielemannem a Vladimirem Jurowskim.

Jako sólisté byli avizováni houslistka Anne-Sophie Mutter či klavíristé Yefim Bronfman a Rudolf Buchbinder, na programu tradičního Sborového koncertu (Chorkonzert) bude Beethovenova Missa solemnis, jejíž pozoruhodné únorové nastudování v Drážďanech jsme připomněli zde. Operním titulem se pak stalo zcela logicky dílo, patřící mezi hudebními adaptacemi shakespearovských látek k těm nejslavnějším, Verdiho Otello.

První fotografie z aranžovacích a světelných zkoušek prozrazovaly, že se renomovaný francouzský režisér Vincent Boussard hodlá od dědictví Stölzlovy epické montáže distancovat tolik, jak je to jen možné. Návrhy scénografa Vincenta Lemaira slibovaly spíše strohý prostor, který bude definovat především detailní práce s vnímáním jeho významu a hloubky. Napomoci tomu mělo osvětlení Guida Leviho, náladové videoprojekce Isabel Robson či práce s průhlednými a průsvitnými oponami a různými typy monochromatických pozadí. Značnou pozornost budilo i jméno proslulého módního návrháře Christiana Lacroixe, jenž stál za návrhy kostýmů z různých epoch od renesance až po dvacáté století.

Giuseppe Verdi: Otello - Sofia Pintzou (Un angelo) - Osterfestspiele Salzburg 2016 (foto © Foster)
Giuseppe Verdi: Otello – Sofia Pintzou (Un angelo) – Osterfestspiele Salzburg 2016 (foto © Foster)

Tolik k očekáváním. Realita však byla v předvečer Květné neděle roku 2016, tedy v den premiéry inscenace a zároveň zahájení celého festivalu, mnohem prozaičtější. Přesněji řečeno, výše jmenované výtvarné řešení Boussard skutečně uplatnil, ovšem bez toho, aby mu dal čitelný smysl, nebo aby alespoň samostatně fungovalo i bez něj. Slovo, které by výsledek vystihovalo asi nejlépe, je podle mého názoru bezradnost.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Hodnocení

Vaše hodnocení - Verdi: Otello (Osterfestspiele Salcburk 2016)

[yasr_visitor_votes postid="205518" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments