Pietní koncert Dagmar Peckové připomene vyvraždění obyvatel Terezínského rodinného tábora

Mezzosopranistka Dagmar Pecková dnes v Malé dvoraně Veletržního paláce v Praze koncertem připomene vyvraždění obyvatel takzvaného Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau. Jejich vyvraždění v lágrovém baráku BIIb se uskutečnilo 8. března a 10. až 12. července 1944, o život přišlo téměř 7500 vězňů. Podle Peckové je povinností neustále připomínat osudy lidí, kteří se stali oběťmi jen kvůli svému původu.

Koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau (zdroj Průvodce Terezín, foto Lukáš Lev)
Koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau (zdroj Průvodce Terezín, foto Lukáš Lev)

Vstup na pietní koncert, na němž Dagmar Pecková vystoupí s repertoárem Biblických písní Antonína Dvořáka, je zdarma. Peckovou na koncertě doprovodí pianista Karel Vrtiška. Biblické písně si pro pietní koncert vybrala Pecková osobně. Jde o cyklus deseti zpěvů pro sólový hlas za doprovodu klavíru nebo varhan, předlohou pro ně byla Antonínu Dvořákovi Bible Kralická. Koncert se uskuteční symbolicky ve Veletržním paláci, na místě, kde měly židovské deportace svůj počátek.

V rámci koncertu budou moci návštěvníci zhlédnout komentovaný sestřih diskusí z cyklu Vysílání stanice Bubny k aktuálně konané výstavě Památníku ticha Nový světový pořádek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments