Příští rok v Českém Krumlově zazpívá Beczała, festival uvažuje o operní inscenaci

Sobotní nocí věnovanou slavným barokním mistrům skončil 26. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Od zahájení 14. července přilákaly dvě desítky festivalových akcí podle předběžného odhadu organizátorů v součtu okolo 13.000 diváků. Místa na koncertech byla v obsazena z více než 90 procent. “Přestože jsme měli hodně akcí a koncertů v exteriérech Českého Krumlova, až na zahajovací koncert jsme všechny dohráli,” připomněl prezident festivalu Jaromír Boháč. Kvůli nepřízni počasí předčasně ukončeným večerem byl společný operní recitál Angely Gheorghiu a Ramóna Vargase (naši recenzi najdete zde).

Zahajovací operní galakoncert – Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 14. 7. 2017 (zdroj festivalkrumlov.cz / foto Libor Sváček)

Pro příští ročníky vedení festivalu zvažuje uvedení kompletní operní inscenace. „Do budoucna bych si přál, abychom udělali jednu ambiciózní věc, a sice abychom operu jako samostatný hudební žánr znovu vrátili na festivalový program. Máme tři možnosti. Buďto navázat a obnovit spolupráci s Jihočeským divadlem na Otáčivém hledišti. Další možností je představení v Barokním divadle u našeho spolupořadatele Státního hradu a zámku Český Krumlov. Tam je to samozřejmě náročné z toho hlediska, že v sezoně je zámek hojně navštěvován, takže připravit takto náročnou věc, která se musí nazkoušet, a pak to odehrát „jen“ pro 200 osob, což je kapacita divadla, to je bohužel luxus. No a třetí možnost je, že si to uděláme sami,“ uvedl šéf českokrumlovského festivalu Jaromír Boháč.

Příští ročník festivalu v Českém Krumlově se podle pořadatelů uskuteční 20. července a potrvá do 11. srpna, tedy oproti zvyklostem bude o týden posunutý. Jedním z důvodů je i počasí, podle statistik prý v druhé polovině července stálejší a příznivější. Mezi sólisty příštího ročníku je i polský tenorista Piotr Beczała.

Piotr Beczała (foto Johannes Ifkovits)

„Zahajovací večer bude vypadat zcela jinak, než jsme byli dosud zvyklí. Bude v zahradě na letní Zámecké jízdárně a bude to taková ouvertura celého festivalu. Určitě se do dramaturgie festivalu promítne fakt, že příští rok oslavíme sté „narozeniny“ našeho státu. A co se týče jmen, mohu již nyní jmenovat polského tenoristu Piotra Beczału a španělského klavíristu Javiera Perianese, kterého jsme vlastně plánovali na letošek, ale z organizačních důvodů jsme jeho koncert přeložili až na příští rok,“ uvedl prezident festivalu Jaromír Boháč.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na