Příští rok v Českém Krumlově zazpívá Beczała, festival uvažuje o operní inscenaci

Sobotní nocí věnovanou slavným barokním mistrům skončil 26. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Od zahájení 14. července přilákaly dvě desítky festivalových akcí podle předběžného odhadu organizátorů v součtu okolo 13.000 diváků. Místa na koncertech byla v obsazena z více než 90 procent. „Přestože jsme měli hodně akcí a koncertů v exteriérech Českého Krumlova, až na zahajovací koncert jsme všechny dohráli,“ připomněl prezident festivalu Jaromír Boháč. Kvůli nepřízni počasí předčasně ukončeným večerem byl společný operní recitál Angely Gheorghiu a Ramóna Vargase (naši recenzi najdete zde).

Zahajovací operní galakoncert – Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 14. 7. 2017 (zdroj festivalkrumlov.cz / foto Libor Sváček)

Pro příští ročníky vedení festivalu zvažuje uvedení kompletní operní inscenace. „Do budoucna bych si přál, abychom udělali jednu ambiciózní věc, a sice abychom operu jako samostatný hudební žánr znovu vrátili na festivalový program. Máme tři možnosti. Buďto navázat a obnovit spolupráci s Jihočeským divadlem na Otáčivém hledišti. Další možností je představení v Barokním divadle u našeho spolupořadatele Státního hradu a zámku Český Krumlov. Tam je to samozřejmě náročné z toho hlediska, že v sezoně je zámek hojně navštěvován, takže připravit takto náročnou věc, která se musí nazkoušet, a pak to odehrát „jen“ pro 200 osob, což je kapacita divadla, to je bohužel luxus. No a třetí možnost je, že si to uděláme sami,“ uvedl šéf českokrumlovského festivalu Jaromír Boháč.

Příští ročník festivalu v Českém Krumlově se podle pořadatelů uskuteční 20. července a potrvá do 11. srpna, tedy oproti zvyklostem bude o týden posunutý. Jedním z důvodů je i počasí, podle statistik prý v druhé polovině července stálejší a příznivější. Mezi sólisty příštího ročníku je i polský tenorista Piotr Beczała.

Piotr Beczała (foto Johannes Ifkovits)

„Zahajovací večer bude vypadat zcela jinak, než jsme byli dosud zvyklí. Bude v zahradě na letní Zámecké jízdárně a bude to taková ouvertura celého festivalu. Určitě se do dramaturgie festivalu promítne fakt, že příští rok oslavíme sté „narozeniny“ našeho státu. A co se týče jmen, mohu již nyní jmenovat polského tenoristu Piotra Beczału a španělského klavíristu Javiera Perianese, kterého jsme vlastně plánovali na letošek, ale z organizačních důvodů jsme jeho koncert přeložili až na příští rok,“ uvedl prezident festivalu Jaromír Boháč.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat