Ředitel České filharmonie: Ještě v pondělí jsem byl za Jiřím Bělohlávkem v nemocnici. Nic nenasvědčovalo tomu, že to vezme takový konec

Dirigent světového formátu Jiří Bělohlávek ve středu večer zemřel. Úmrtí dlouholetého šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie a někdejšího šéfa proslulého londýnského Symfonického orchestru BBC dnes hudební osobnosti z Česka i zahraničí označily za velkou ztrátu. Připomínají jeho práci s filharmonií i zásluhy na propagaci české hudby v zahraničí. Pro filharmonii je jeho odchod nenahraditelnou ztrátou.

Mimořádný koncert České filharmonie k 70. narozeninám Jiřího Bělohlávka – 13. 2. 2016 Praha (foto Petra Hajská)

Zprávu o úmrtí Jiřího Bělohlávka dnes přinesly všechny světové agentury. Na Rudolfinu, kde vrcholí hudební festival Pražské jaro, vlaje černý prapor. Před budovu začali lidé spontánně nosit květiny a zapalovat svíčky.

Jiří Bělohlávek zemřel po dlouhé těžké nemoci, s níž statečně bojoval. Na začátku ledna se objevily spekulace o Bělohlávkově zdravotním stavu a onemocnění rakovinou. Kvůli zdravotním důvodům Bělohlávek navrhl v květnu pořadatelům Pražského jara, aby jeho festivalový program plánovaný na 22. května převzal dirigent Petr Altrichter. Do konce dubna ale Bělohlávek plně koncertoval, a to například v Londýně, Rotterdamu či od 27. do 29. dubna v Mnichově.

Pro generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka byla smrt uznávaného šéfdirigenta nečekaná. „Ještě v pondělí jsem za ním byl v nemocnici. Půl hodiny jsme si povídali a nic nenasvědčovalo tomu, že to vezme takový konec,“ svěřil se dnes David Mareček. „Pro Českou filharmonii, nejen orchestr, ale i celé administrativní zázemí, je odchod Jiřího Bělohlávka nenahraditelnou ztrátou, nejen z umělecké, ale také z lidské stránky,“ uvedl.

Mimořádný koncert České filharmonie k 70. narozeninám Jiřího Bělohlávka – 13. 2. 2016 Praha (foto Petra Hajská)

Na začátku letošního ledna Jiří Bělohlávek podepsal s filharmonií smlouvu na dalších šest let. V čele nejznámějšího tuzemského orchestru stál čtyři sezony. Ve funkci měl setrvat do sezony 2021/2022. Vedení České filharmonie nyní bude muset vyřešit zamluvené koncerty a zájezdy plánované s Bělohlávkem. „Zajistíme to nejnutnější, ale řešení situace spíše necháme na léto, teď to není na pořadu dne,“ podotkl David Mareček.

Bělohlávkovo úmrtí ovlivní i závěr Pražského jara, jehož poslední koncert je plánovaný na páteční večer. Dnešní tiskovou konferenci k závěrečnému koncertu zahájil ředitel Pražského jara Roman Bělor minutou ticha za zesnulého dirigenta. Připomněl, že Jiří Bělohlávek ovlivňoval český hudební život od útlého mládí. „Jiří Bělohlávek se narodil v roce 1946 stejně jako Pražské jaro a jeho životní pouť se paradoxně uzavřela v době festivalu,“ dodal.

Mimořádný koncert České filharmonie k 70. narozeninám Jiřího Bělohlávka – 13. 2. 2016 Praha (foto Petra Hajská)

„Byl to pro mě šok, že zrovna během mého pobytu v Praze zemřel tento velký dirigent, jedna z největších osobností české a slovenské hudby. Byl to on, kdo mě opakovaně zval do Prahy. Je to velká ztráta nejen pro zdejší hudbu, ale i pro světovou hudbu. Je to velmi smutný den,“ řekl na tiskové konferenci k ukončení festivalu polský dirigent a jeden z nejvýznamnějších současných skladatelů Krzysztof Penderecki.

Jiří Bělohlávek byl dirigent světového věhlasu a s vášní pro české skladatele, napsala k dnešnímu úmrtí německá agentura DPA. O odchodu slavného českého dirigenta informovaly také agentury AP, AFP nebo APA a od nich ji převzaly zpravodajské servery. K úmrtí kondoloval Symfonický orchestr BBC (BBCSO), který Bělohlávek vedl v letech 2006 až 2012. Na jeho práci v orchestru se bude vzpomínat jako na zlaté období, prohlásil Alan Davey z rozhlasové stanice BBC Radio 3.

„Hluboce nás zarmoutila zpráva, že zemřel Jiří Bělohlávek, oceňovaný dirigent a náš velký přítel,“ uvedl na twitteru Symfonický orchestr BBC. „Upřímnou soustrast jeho rodině,“ stojí v příspěvku.

Generální manažer orchestru Paul Hughes podle britského listu The Guardian Jiřího Bělohlávka označil za výjimečného muže. „Poslední koncert Jiřího Bělohlávka s jeho milovaným Symfonickým orchestrem BBC a sborem bylo Dvořákovo mohutné Requiem a příhodnější projev úcty, než jaký té hudbě projevil tento výjimečný muž, si lze jen stěží představit,“ zavzpomínal Hughes. „Jeho vztah s BBCSO trval 20 let, mám tolik vzpomínek, ale vyzdvihl bych jeho hrdost, s níž orchestr přivedl na festival Pražské jaro, i oceňovaná vystoupení a nahrávky českých oper a symfonií Martinů,“ dodal Hughes.

Ke vzpomínkám se připojil také Alan Davey, vedoucí rozhlasové stanice BBC Radio 3, festivalu BBC Proms a orchestrů BBC. „Jiří Bělohlávek byl velmi milovaný dirigent a na jeho práci v Symfonickém orchestru BBC se bude vzpomínat jako na zlaté období, kdy orchestr přivedl k novým objevům, zvláště v české hudbě. Okouzloval posluchače vřelým lidstvím, jímž prodchnul hudbu, jíž nám dával. Jsme Jiřímu tolik vděční a v tuto smutnou dobu myslíme na jeho rodinu a přátele,“ prohlásil Davey.

Nekrology s výčtem Bělohlávkových úspěchů věnovaly také britské servery zaměřené na klasickou hudbu, jako je Gramophone nebo server magazínu BBC Music Magazine. Agentura DPA vyzdvihla, že Jiří Bělohlávek platil ve své vlasti za velikána dirigování a specialistu na díla českých skladatelů od Antonína Dvořáka, přes Bohuslava Martinů po Leoše Janáčka. „Hudební kritici vyzdvihovali Bělohlávkovu profesionalitu, jeho zaměření na detail a jeho cit pro barvu zvuku,“ napsala DPA.

Mimořádný koncert České filharmonie k 70. narozeninám Jiřího Bělohlávka – 13.2.2016 Praha (foto Petra Hajská)

O podobě posledního rozloučení s Jiřím Bělohlávkem, které Česká filharmonie plánuje společně s rodinou, bude vedení orchestru informovat v pátek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat