Neměli bychom zapomenout, že existuje živé umění, říká ředitel DJKT Martin Otava

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Situace v kultuře v souvislosti s pandemií koronaviru se ani v únoru roku 2021 příliš nevyjasnila. Podzimní uzavření divadel trvá a není jasné, kdy se opět otevřou a kdy publikum znovu uslyší z jevišť živý zpěv. Divadla nehrají, vysílají online, streamují. Divadlo J. K. Tyla v Plzni už 6. února odvysílalo živě muzikálový koncert "4XM", stále zkouší i inscenace, jejichž premiéry se musely i několikrát odložit. Od konce února začne plzeňská scéna postupně vysílat záznamy svých představení. Ale co je to divadlo bez diváků? „Celé je to především značně vyčerpávající,“ říká ředitel DJKT Martin Otava.

Martin Otava, výstava ve foyer Nové scény DJKT (zdroj DJKT)

Premiéru opery Leoše Janáčka Věc Makropulos jste kvůli podzimnímu zákazu zpěvu přeložili, pak znovu odložili, teď znovu. Odložili jste premiéru Straussova Netopýra, stejný osud potkal a potká další muzikálové, operetní a baletní tituly. Týká se to samozřejmě i činohry. Záznam Netopýra budete vysílat pro diváky tuto sobotu. Jak vnímáte celkovou situaci?
Streamujeme celkem deset inscenací a uvedeme je postupně v cyklu ´První řada u vás doma´.  Netopýr bude prvním z nich. Následovat budou Hrabalovy Postřižiny. Obě tyto inscenace měly mít premiéru právě letos v únoru. K těmto novinkám jsme pak vybrali další naši premiéru, slavnou operu Leoše Janáčka Věc Makropulos, kterou jsme měli předvést divákům už v říjnu minulého roku. Další inscenace, které, jak doufám, potěší naše diváky, budou legendární „semaforská“ Dobře placená procházka, oceňovaná taneční adaptace Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy, divácky velmi populární komedie Brouk v hlavě s Martinem Stránským v hlavní dvojroli a generacemi oblíbená Prodaná nevěsta. Výběr titulů doplní i inscenace pro děti – Muzikantská pohádka a originálně pojatá známá pohádka Sněhurka v podání baletního souboru. Tyto záznamy budou dostupné jen v konkrétní den, a to po zaplacení symbolického vstupného. To vše doplní vysílání v Plzni velmi oblíbených operních a muzikálových matiné, ty však svým fanouškům umožníme sledovat zdarma. Podrobnosti včetně odkazů na prodej vstupenek najdou zájemci na webu www.djkt.eu a na facebooku DJKT.

Je to všechno složité, ale respektujeme vládní nařízení. Zkoušíme zkrátka tituly, které už měly mít dávno premiéru, současně zkoušíme tituly nové, které mají teoreticky před premiérou. Nemůžeme nehrát, umělcům se musí inscenace dostat „pod kůží“, jako by byl běžný provoz. Zatím co většina divadel titul odstreamuje a odloží, my ho hrajeme i po streamu jako při běžném provozu, avšak bez publika. Naše soubory tak udržujeme ve formě, a proto jsme schopni zahájit běžný provoz a hrát pro diváky prakticky okamžitě.

Pozastavili jste prodej abonmá. Vím, že je situace nejistá a nepředvídatelná, jaký máte však plán pro další postup?
Po jarním výpadku jsme na podzim do poslední chvíledoufali, snažili jsme se, přeorganizovávali, hráli jsme, jak nejlépe jsme mohli. Přesto byla divadla, stejně jako mnoho dalších, uzavřena opakovaně a velmi narychlo. Kvůli těmto opatřením jsme nemohli dostát našim závazkům vůči divákům a také abonentům.

Zkoušení je v současných podmínkách velmi obtížné. Už jen ten premiérový maratón v srpnu, kdy jsme nastoupili o měsíc dříve, než je obvyklé, abychom ve 14 dnech uvedli tři premiéry, stál naše soubory velké úsilí. Dnes je opět perspektiva nejasná a nejistota z budoucnosti v kulturním i v dalších odvětvích značná. Nemůžeme předvídat vývoj a události, vyhlašovaná vládní opatření se mění nečekaně. Chceme stále ovlivňovat chod divadla, musíme proto na situaci reagovat okamžitě. V každém případě abonmá jsme v tuto chvíli pouze pozastavili. Předplatné patří již desítky let neodmyslitelně k Divadlu Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Plánujeme ho obnovit, jakmile budeme pociťovat větší jistotu.

Počítáte s tím, že v důsledku krize a celkového výpadku budete muset například změnit jeho strukturu? V současné době má divadlo více než deset tisíc abonentů. Předplatitelské skupiny jsou různého rázu – Velké divadlo, Nové divadlo, Malá scéna, abonentní skupina pro mladého diváka, máte rovněž dětskou abonentní skupinu a skupiny vycházející vstříc i publiku zajímajícímu se o určitý žánr.
Abonenti našeho divadla o své výhody, ani o peníze za neodehraná abonentní představení rozhodně nepřijdou. Již nyní připravujeme benefity, které budou moci během roku 2021 uplatnit při nákupu vstupenek na naše představení, dokončujeme nový věrnostní program, který představíme, jakmile budeme moci začít hrát. Pro nový systém musíme vzít v úvahu všechny aspekty tak, aby nové hrací plány byly divácky, ekonomicky, umělecky i provozně co nejoptimálnější. A ve stejném duchu budeme připravovat i nové předplatné.

J. Strauss ml.: Netopýr – L. Hájková, J. Kubík a J. Moravec – DJKT 2021 (foto Irena Šterbová)

Předpokládáte, že počet abonentů se může v souvislosti se současnou situací snížit?
Je to možné, ale pro nás pro všechny je to zcela nová situace a nikdo netuší, jak dlouho budou omezení trvat. Přesto nezahálíme a chystáme i nové aktivity, abychom si naše abonenty udrželi.

Připravujete tedy nějaké nové projekty?
Za zásadní považujeme projekt připravovaný s podporou Plzeňského kraje, nazvaný „Prodloužení aktivního života občanů regionu“, který rozvíjí naše dlouholeté svozy. Jeho cílem je obohacení kulturního a společenského života zejména seniorů měst a obcí našeho regionu. Jsme přesvědčeni, že mnoho z nich by rádo navštívilo kvalitní divadelní představení, ale nemají možnost vlastní dopravy nebo se sami bojí absolvovat delší cestu. Proto DJKT ve spolupráci s Plzeňským krajem nabídne jednou za čtvrt roku divadelní představení se zajištěnou dopravou. Výběr představení bude sestaven tak, aby občané tohoto regionu během jednoho roku mohli navštívit inscenace všech čtyř uměleckých souborů DJKT v Plzni. Nespornou výhodou bude, že obce nebudou zatěžovány organizací autobusové dopravy, kterou převezme DJKT. Na základě posledních jednání se budeme snažit spojit návštěvu divadle také s dalším kulturním vyžitím, například návštěvou muzea, galerií. Samozřejmě věříme, že se podaří vrátit do divadla také studenty, žáky i děti, pro které budeme opět zařazovat dopolední představení. A protože vnímám kulturní život v Plzni jako jeden velký živý celek, rozhodl jsem se, že vybudujeme zcela ojedinělý program soustavné popularizace profesionálních výtvarníků regionu v Novém divadle.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments