Ředitel ND: Státní opera bude otevřena začátkem sezony 2019/2020

Pražské Národní divadlo bude pokračovat v rekonstrukci budovy Státní opery a otevře nové sídlo činoherního souboru v areálu Anenského kláštera. V hledišti historické budovy to dnes řekl ředitel české první scény Jan Burian, když symbolicky zahájil 135. sezonu. Umělecké soubory v ní připraví jedenadvacet nových inscenací.

“Přes prázdniny se významně posunula stavba nového sídla činohry, které bude otevřeno pravděpodobně v březnu 2018. Umělci v jednom křídle kláštera naleznou kromě kvalitního zázemí i zkušebny, které potřebujeme nejvíc,” uvedl ředitel Jan Burian. Ve Stavovském divadle finišuje kompletní oprava orchestřiště, počítá se rovněž s opravou fasády. Zrekonstruovaná Státní opera bude podle ředitele Buriana znovu otevřena začátkem sezony 2019/2020.

Rekonstrukce Státní opery Praha (zdroj statnioperavrekonstrukci.cz / foto Jakub Fulín)

Při příležitosti zahájení nové sezony ředitel Národního divadla ocenil tři umělce do pětatřiceti let. Z baletního souboru byl oceněn první sólista baletu Giovanni Rotolo, který dle Buriana na jeviště přinesl šarm, noblesu, italský temperament a antický ideál mužské krásy. Exceluje v klasickém repertoáru i v jakémkoliv jiném stylu a žánru tanečního divadla. Členem Národního divadla se stal před šesti lety.

Cenu ředitele převzali i činoherec Radúz Mácha a barytonista Roman Hoza. Ten je laureátem několika mezinárodních soutěží. V roce 2014 vystoupil ve vídeňském Schlosstheateru Schönbrunn v roli Leporella a představil se na salcburském festivalu. V témže roce hostoval v Lyonu jako Lovec a Hajný ve Dvořákově Rusalce. V Praze naposledy zaujal v hlavní roli Donizettiho Poprasku v opeře.

Jan Burian při svém vystoupení připomněl některé plánované obměny ve vedení souborů, které nastaly s koncem minulé sezony. Petr Zuska předal pomyslné žezlo nad souborem baletu Filipu Barankiewiczovi a Jana Dvořáková střídá ve správním vedení Činohry Národního divadla Michala Dočekala. Do důchodu odchází umělecký šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš. Filip Barankiewicz dnes představil čtrnáct nových členů baletního souboru, řada z nich přichází ze zahraničí.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na