Rozlučte se s Beethovenem: Vzácný autograf se vrací rodině Petschků

Při příležitosti navrácení rodině Petschků, bude krátce ve dnech 30. listopadu až 4. prosince 2022 vystaven autograf 4. věty smyčcového kvartetu B-dur op. 130, Ludwiga van Beethovena. Autograf byl doposud součástí sbírek Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea.
Autograf 4. věty smyčcového kvartetu B-dur op. 130, Ludwiga van Beethovena (zdroj Moravské zemské muzeum)
Autograf 4. věty smyčcového kvartetu B-dur op. 130, Ludwiga van Beethovena (zdroj Moravské zemské muzeum)

Smyčcové kvartety Ludwiga van Beethovena, zkomponované na sklonku skladatelova života, také známé jako „pozdní“, patří k vrcholným dílům světové hudební literatury, která daleko přesáhla hudební myšlení doby svého vzniku. Mezi ně se řadí i tento šestivětý kvartet, vytvořený v letech 1825 až 1826 na objednávku knížete Nikolaje Golicyna, který měl premiéru v březnu roku 1826 v sále vídeňského Musikvereinu.

Není vzácností, že autografy nejznámějších děl největších hudebních skladatelů mají pohnuté osudy. Některé se nezachovaly vůbec, u jiných zůstaly jen části, z nichž každá má odlišný osud (za všechny jmenujme rukopisy Mozartových oper). Téměř tři sta stran autografu Beethovenova Smyčcového kvartetu B dur je dnes rozptýleno do pěti zemí. Rukopisy jednotlivých vět opatrují knihovny, archivy a muzea v Polsku, USA, Francii, ČR a v Německu. Nicméně sběratelský příběh rukopisu 4. věty kvartetu je i v tomto kontextu mimořádně zajímavý a dramatický.

Započal jej před téměř dvěma sty lety Ludwig van Beethoven darem svému příteli a sekretáři Karlu Holzovi. Následujících sto let se stal autograf majetkem postupně dvou dalších vídeňských vlastníků. Po první světové válce jej získává rodina Petschků, v té době nejbohatší průmyslníci a finančníci střední Evropy. S nástupem nacismu a okupací Československa však rodina židovského původu uprchla ze země a pokus vyvézt Beethovenův autograf byl neúspěšný. Zadržely jej německé úřady, zajímalo se o něj i Gestapo a jen díky prozřetelnosti a odvaze některých Čechů se podařilo ponechat rukopis v Moravském zemském muzeu v Brně.

Po druhé světové válce se majitel František Petschek pokusil z amerického exilu získat nejvzácnější části své sbírky umění zpět. Beethovenův autograf se mu ale nepodařilo dostat přes železnou oponu a do rukou jeho rodiny se tak vrací až nyní, v rámci zákona o zmírnění některých majetkových křivd způsobených holokaustem.

V pěti dnech na přelomu listopadu a prosince tak budou mít návštěvníci doslova jedinečnou příležitost uvidět tuto výjimečnou památku, rukopis Ludwiga van Beethovena, a dozvědět se více o jejím fascinujícím sběratelském příběhu.

Spolu s autografem 4. věty smyčcového kvartetu B-dur op. 130 (alla Danza tedesca), bude vystaveno  několik dobových opisů jiných Beethovenových skladeb ze sbírek Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments