Šéf hannoverského baletu Marco Goecke napadl během premiéry kritičku psími výkaly

Německý deník Franfurter Allgemeine Zeitung informoval v neděli své čtenáře o bezprecedentním případu střetu uměleckého šéfa baletu hannoverské Opery, choreografa Marco Goeckeho, s taneční kritičkou tohoto média. Incident se stal během přestávky na premiéře nového baletního programu Glaube – Liebe – Hoffnung. Hannoverská státní opera šéfa baletu v pondělí suspendovala.
Marco Goecke se svým psem Gustavem (zdroj Das Stuttgarter Ballett, foto Roman Novitzky)
Marco Goecke se svým psem Gustavem (zdroj Das Stuttgarter Ballett, foto Roman Novitzky)

Podle deníku to vyplývá z interního dopisu adresovaného zaměstnancům divadla a který Hannoverská státní opera rozeslala současně jako tiskové prohlášení reagující na trapnou a nepochopitelnou událost. Marco Goecke v sobotu večer na premiéře představení Glaube – Liebe – Hoffnung (Víra – Láska – Naděje), nejprve slovně a poté i fyzicky napadl taneční kritičku Wiebke Hüsterovou. K útoku došlo ve foyer opery během první přestávky baletního vystoupení, oba aktéři se před incidentem osobně neznali. Rozzuřený Goecke přistoupil k taneční kritičce Wiebke Hüsterové a zeptal se jí, co tam dělá. Sama novinářka uvedla, že ji Goecke před útokem obvinil, že píše recenze s osobními útoky – zřejmě se cítil dotčen její recenzí inscenace V holandských horách, kterou uvedl v nizozemském sídle vlády v Haagu. Tu kritička zveřejnila den před incidentem a označila jeho inscenaci za nesoustředěnou, roztěkanou a ostudu a drzost. Diváci byli dle recenze během večera střídavě přiváděni k šílenství a střídavě ubíjeni nudou.

Goecke Hüsterové nejprve vyhrožoval, že jí zakáže vstup na představení baletu a obvinil jí, že je zodpovědná za to, že lidé ruší v Hannoverské státní opeře předplatné. Poté vytáhl papírový sáček se zvířecími výkaly, rozmazal jí je po obličeji a vydal se pryč zaplněným foyer. Hüsterová se domnívá, že šlo o výkaly psí a na Goecka již podala trestní oznámení. Goeckův managament očekává, že se k incidentu vyjádří on sám.

Vedení opery v otevřeném dopise uvádí: „Svou impulzivní reakcí vůči novinářce Wiebke Hüsterové porušil Goecke minulou sobotu večer všechny zásady chování Hannoverské státní opery. Tímto jednáním extrémním způsobem pobouřil diváky, zaměstnance domu a širokou veřejnost a tím masivně poškodil státní balet.“ Jürgen Braasch, správní ředitel Státní opery, dle deníku prohlásil: „Nejde jen o budoucnost Marca Goeckeho, ale také o budoucnost baletního souboru čítajícího přes třicet lidí, kteří přijeli do Hannoveru pracovat s Marcem Goeckem. Vedení divadla má také povinnost pečovat o každého člena souboru.“

Uvedl, že Dolnosaské zemské divadlo očekává od Marca Goeckeho v nejbližších dnech obsáhlou omluvu a vysvětlení pro vedení divadla. To bude posléze informovat o dalších krocích. Dolnosaský ministr kultury Falko Mohrs se mezitím novinářce omluvil. „Toto chování je naprosto nepřijatelné a útok je nechutný,“ prohlásil. „O dalších důsledcích budeme jednat se Státním divadlem. Jako předseda dozorčí rady vyjadřuji novinářce Wiebke Hüsterové lítost a omlouvám se jí.“

Wiebke Hüsterová (zdroj Wiebke Hüsterová)
Wiebke Hüsterová (zdroj Wiebke Hüsterová)

V prohlášení na svých stránkách Wiebke Hüsterová uvedla, že považuje po tomto útoku svou osobní integritu narušenou nevýslovným způsobem. Goeckeho impulzivní reakce je, dle jejího vyjádření, porušením všech základních pravidel a poukazuje na fakt, že zřejmě způsobil i škody přímo Hannoverské státní opeře a baletu.

Incident byl okamžitě předám policii a zástupci Frankfurter Algemeine vyjádřili znepokojení: „My, fejetonisté těchto novin, však považujeme tento ponižující čin nejen za akt ublížení na zdraví, ale také za pokus zastrašit náš svobodný, kritický pohled na umění. Goeckeho překračování hranic odhaluje umělcův narušený vztah ke kritice,“ uvádí deník. „Svědčí to o fatálním sebepojetí osobnosti ve vysoce dotované manažerské pozici, která se domnívá, že je nadřazena všem kritickým soudům a v případě pochybností může dokázat, že má pravdu, a to použitím násilí. V době, kdy se na všech úrovních uměleckého světa proklamuje citlivost a všímavost, je to obzvlášť proradné.“ Navíc je podle deníku vztah umělců ke kritikům napjatý dlouhodobě a různé neuctivé či nenávistné výroky umělců na stranu novinářů jen vytvářejí podhoubí podobným excesům.

V pondělí 13. února 2023 vedení divadla Marca Goeckeho s okamžitou platností odvolalo a ve čtvrtek 16. února s okamžitou platností propustilo, neboť podle vedení porušil pověst scény. Šéfem baletu byl od roku 2019.

“Nezodpovědné chování Marka Goeckeho hluboce znepokojilo diváky, podráždilo veřejnost, porušilo všechny principy domu a mohutně poškodilo pověst hannoverské Státní opery,” uvedlo divadlo v prohlášení.

Policie Goeckeho vyšetřuje kvůli podezření z ublížení na těle a slovního urážení. Operní dům uvedl, že rozlišuje mezi Goeckem zaměstnancem a Goeckem choreografem a jeho baletní představení zůstanou na programu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 3 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments