Sledujte záznam opery Sicilské nešpory Giuseppe Verdiho z Teatro Massimo Palermo

Ve čtvrtek 20. ledna 2022 jste mohli díky spolupráci Opery PLUS a evropské kulturní stanice ARTE sledovat přímý přenos opery Sicilské nešpory z Teatro Massimo Palermo. Záznam představení zůstává dále přístupný na této stránce.

Sicilské nešpory (Les vêpres siciliennes) byla první opera francouzského typu, kterou Verdi napsal. Jeho jediným předchozím pokusem o velkou operu bylo vysoce ceněné přepracování I Lombardi alla prima crociata (Lombarďané na první křížové výpravě). To, co činí Sicilské nešpory tak pozoruhodnými, nejsou jen vzletné árie a sbory, ale také zařazení baletu (tehdy ještě neopomenutelná součást všech francouzských oper, kterou se málokterý skladatel odvážil vypustit).

Sicilské nešpory měly premiéru v pařížské opeře během Světové výstavy v roce 1855. Děj se opírá o historickou událost z roku 1282, kdy Sicilané povstali proti normanské okupaci své země.

To, že tento příběh o spravedlivé vzpouře lze chápat také jako podobenství o italském Risorgimentu, nezůstalo bez povšimnutí italských cenzorů, kteří se cítili povinni zkrátit nespočet pasáží. Původní celovečerní verze byla proto na italské půdě uvedena až po vzniku Itálie v roce 1861. V současnosti se opera hraje jak v původní francouzské verzi (jako v tomto případě v Palermu), tak v italské variantě Il vespri siciliani.

Emma Danteová (rodačka z Palerma) ve své nové inscenaci opery propojuje historické povstání z roku 1282 s protesty proti mafii, které propukly na celé Sicílii před třiceti lety. Právě toto lidové povstání, vyvolané vraždou soudce Giovanniho Falconeho, nakonec vedlo ke znovuotevření Teatro Massimo, které bylo kvůli mafiánským machinacím více než dvacet let zavřené.

Giuseppe Verdi: Sicilské nešpory (Les vêpres siciliennes)
20. ledna 2021, 19:00 hodin
Teatro Massimo Palermo

Režisér – Tiziano Mancini, hudební režie – Omer Meir Wellber, sbormistr – Ciro Visco, choreografie – Manuela Lo Sicco, kostýmy – Vanessa Sannino, umělecká vedoucí – Emma Dante

Účinkující:
Erwin Schrott
Selene Zanetti
Carlotta Vichi
Leonardo Caimi
Mattia Olivieri
Matteo Mazzaro
Francesco Pittari
Pietro Luppina
Alessio Verna
Andrea Pellegrini
Gabriele Sagona
Orchestr Teatro Massimo
Sbor Teatro Massimo
Balet Teatro Massimo

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments