Slovenská filharmonie doprovodí studenty hudebních vysokých škol

V pátek 18. března se v bratislavské Redutě uskuteční třetí koncert z cyklu Junior – pro mladé publikum. Slovenská filharmonie doprovodí pět talentovaných studentů slovenských hudebních vysokých škol. Koncert začne v 19:00 hodin.
Ondrej Olos (foto Marek Olbrzymek)
Ondrej Olos (foto Marek Olbrzymek)

Se Slovenskou filharmonií bude debutovat Ondrej Olos. Je jednou z výrazných osobností mladé dirigentské generace. Studoval na konzervatoři v Žilině a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V roce 2006 získal Cenu Leoše Janáčka za provedení komorní verze Příhod lišky Bystroušky v Komorní opeře JAMU. V současné době působí v Národním divadle v Brně. Jako host spolupracuje s domácími i zahraničními operními a koncertními domy.

Na úvod koncertu zazní premiéra symfonického díla Pezzo sinfonico per orchestra mladého slovenského skladatele Ľuboše Gabča, který studoval skladbu u Vladimíra Bokese a Mariána Lejavy na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Ve studiu pokračuje na Papežském institutu duchovní hudby v Římě.

Koncert pro hoboj a orchestr C dur, RV 447 Antonia Vivaldiho přednese Alžbeta Struňáková, studentka prvního ročníku magisterského studia na VŠMU ve třídě Róberta Krchniaka.

Následovat bude recitativ a árie Hraběte z opery Figarova svatba, KV 492 Hai già vinta la causa, Wofganga Amadea Mozarta, v interpretaci barytonisty Martina Morháče, studenta zpěvu ve třídě Dagmar Podkamenské-Bezačínské na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě.

Dále uslyšíme Koncert pro klavír a orchestr č. 1 g moll, op. 25 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho v podání Kristíny Borbat, od roku 2019 studentky Františka Perglera a odborného asistenta Eduarda Lennera na VŠMU.

Po klavírním koncertu si poslechneme kavatinu z opery Sergeje Rachmaninova Aleko Ves tabor spit. Rachmaninov zkomponoval tuto jednoaktovou operu v roce 1892 jako absolvent moskevské konzervatoře.

Předposlední skladbou pátečního podvečera bude dvouvětý Koncert pro housle a orchestr č. 1, Sz. 36 Bély Bartóka, který si vyslechneme v interpretaci Martina Pavlíka, studenta Akademie umění v Banské Bystrici ve třídě houslového virtuosa Milana Paľy.

Predposlednou skladbou piatkového podvečera bude dvojčasťový Koncert pre husle a orchester č. 1, Sz. 36 Bélu Bartóka, ktorý si vypočujeme v interpretácii Martina Pavlíka, študenta na Akadémii umení v Banskej Bystrici v triede husľového virtuóza Milana Paľu.

Mária Tajtáková na koncertě se Slovenskou filharmonií přednese Sedm raných písní Albana Berga, které skladatel zkomponoval v letech 1905–1908. V roce 1928 je upravil pro zpěv a orchestr. Mária Tajtáková je doktorandkou na Akademii umění v Banské Bystrici ve třídě Márie Tomanové se zaměřením na francouzskou lyrickou operu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments